Učitelia o štrajku rozhodnú tento týždeň

07.01.2013
Personalistika

Prerušený štrajk učiteľov, pre ktorý zostala koncom roka zatvorená na tri dni väčšina škôl, by sa tento týždeň mohol opäť obnoviť.

Zástupcovia škôl a školskí odborári sa majú na spoločných stretnutiach dohodnúť, aký ďalší postup zaujmú v boji za vyššie platy i zlepšenie situácie v rezorte. Po tom, čo si vlaňajšími protestmi nedokázali od vlády vymôcť také zvýšenie platov, aké požadovali, im navyše minister školstva Dušan Čaplovič odkázal, že nestihne ani termín, ktorý mu protestujúci dali na predloženie vízie rozvoja školstva. Na decembrových protestných zhromaždeniach totiž učitelia chceli, aby Čaplovič predložil správu o stave školstva aj víziu jeho ďalšieho rozvoja už 8. januára. Ten však tvrdí, že tento termín je priskorý a bude sa riadiť rozhodnutím parlamentu, ktorý mu dal čas na predloženie správy do konca marca.

„Ak chcú, aby som im predložil nejaký šalát, ktorý nebude mať žiadnu kvalitu, no tak toho 8. januára to bude o ničom, len splnenie akéhosi socialistického záväzku,“ povedal Čaplovič pre agentúru SITA s tým, že voľno mali cez sviatky aj zamestnanci ministerstva, ktorí nedostali žiadne koncoročné odmeny. „Budem zvedavý, koľko si rozdelili učitelia na odmenách. Ale nezávidím im to, zaslúžia si to. Ja zodpovedám parlamentu a parlament jasne zadefinoval, dokedy to treba predložiť,“ doplnil.

„Je to pre mňa nová informácia, budeme o nej bližšie hovoriť tento týždeň,“ reagoval na ministrove slová predseda školských odborárov Pavel Ondek. Odborári sa prvýkrát v tomto roku majú stretnúť na rokovaní v utorok a vo štvrtok zas na predsedníctve zväzu.

Podpredseda odborárov Martin Maták hovorí, že Čaplovičov argument oneskorenia vízie rozvoja školstva uznáva. „To je vec, ktorá sa nedá urobiť narýchlo, z praktického hľadiska je to absolútne nemožné a možno ani tri mesiace na to nebudú stačiť. Vtedy by ale mohol byť urobený aspoň nejaký základný nástrel,“ hovorí.

Odborári pri rozhodovaní o ďalšom postupe budú brať do úvahy aj iné dianie. Aj keď zatiaľ ešte nemajú plánované stretnutie s ministrom, Maták vraví, že sa ho chcú spýtať aj na posledné výroky o platoch. Čaplovič sa totiž vyjadril, že do konca volebného obdobia by mali učiteľské platy dosiahnuť 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Pri priemernej mesačnej mzde 782 eur by sa tak plat učiteľa vyšplhal na 940 eur.

„Chceli by sme sa oboznámiť s tým, aký mechanizmus postupových krokov chce ministerstvo na dosiahnutie tohto cieľa urobiť a ako bude môcť zagarantovať, že sa tak naozaj stane,“ vraví Maták, ktorý pripomína, že stáť na mieste nebude ani plat v národnom hospodárstve. Ostrý štrajk, ktorý neskôr prešiel do štafetových protestov, prerušili odborári na konci novembra. Vláda im napriek pokračujúcim okovaniam k platom od nového roka pridala namiesto požadovaných desať iba päť percent do tarifných platov. Viac peňazí im má vraj priniesť aj nariadenie vlády, podľa ktorého musia obce dávať školám na platy celý mzdový normatív.Okrem obnovenia protestov sa objavila výzva z prostredia bratislavských škôl, aby učitelia na protest nevydali žiakom polročné vysvedčenia, spomínal sa aj bojkot externých častí maturít. Odborári tento postup odmietajú, podľa Čaploviča by učitelia porušili zákon.

„Potom sa opýtam tých, ktorí nevydali tie polročné vysvedčenia, prečo majú byť diskriminovaní na rozdiel od žiakov, ktorí ich dostanú. A prečo majú byť tie deti takto odsúdené a nemôžu ísť ďalej na strednú alebo vysokú školu. Všetky formy protestov chápem, ale aby si robili, podobne ako lekári z chorých ľudí v minulosti, rukojemníkov z našich detí, rodičov, tak to považujem za scestné,“ uzavrel minister.

Zdroj: SITA (Pravda)

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte