Školy hľadajú najmä učiteľov druhého stupňa, najviac ponúk je v Bratislavskom kraji

14.06.2022
Personalistika

Na stránke Edujobs.sk, ktorá sa venuje pracovným ponukám v školstve, je zverejnených viac ako 1600 voľných pracovných miest v oblasti školstva. Školy hľadajú predovšetkým učiteľov druhého stupňa.

Najviac pracovných ponúk v oblasti školstva záujemcovia nájdu v Bratislavskom kraji. Momentálne je v ňom voľných 855 pracovných miest. TASR o tom informovala Dominika Macháčová z Profesie, ktorá reaguje na plánované stredajšie (15. 6.) protestné zhromaždenie zamestnancov školstva s cieľom zlepšiť ich pracovné podmienky.

Sektor sa riadi tabuľkovými platmi a výška základného platu závisí viac od odpracovaných rokov, ako od kvality vykonanej práce. Tú môžu riaditelia škôl ohodnotiť prostredníctvom osobných príplatkov.

Podľa mzdového portálu Platy.sk v prípade pedagogických zamestnancov najmenej zarábajú asistenti učiteľa, vychovávateľky a učiteľky materskej školy. Priemerná hrubá mesačná mzda asistenta učiteľa je 927 eur. Priemerný plat vychovávateliek či učiteliek v škôlkach sa pohybuje na úrovni približne 960 eur. Učiteľ základnej školy v priemere zarobí 1122 eur, učiteľ strednej školy 1188 eur. Macháčová uviedla, že najlepšie si v školstve zarobia pedagógovia na vysokej škole, priemerný plat je 1288 eur, výskumného a vedeckého pracovníka 1317 eur.

Ešte menej zarábajú v školstve nepedagogickí zamestnanci. Priemerný plat školníka je 750 eur v hrubom, vedúcej školskej jedálne 904 eur. Macháčová uviedla, že priemernú hodnotu platu môžu ovplyvniť osobné príplatky. Portál Platy.sk pripravil aj údaje o mediánovej mzde, teda strednej hodnote platu. „ Medián rozdeľuje všetkých zamestnancov podľa zárobkov na polovicu, a teda tento údaj hovorí o tom, že polovica ľudí zarába menej a polovica viac ako uvedená hodnota. Mediánová mzda je takmer pri všetkých analyzovaných profesiách nižšia. V prípade školníka je mediánová mzda 729 eur, u výskumného a vedeckého pracovníka je to 1228 eur,“ povedala Macháčová.

Na portáli Edujobs.sk bolo za posledný rok zverejnených 3233 príležitostí pre učiteľov. Najviac z nich v období od 1. júna 2021 do 31. mája 2022 tvorili pracovné ponuky pre učiteľov druhého stupňa, publikovaných bolo viac ako 1500 inzerátov. Aj stredné školy hľadali učiteľov, voľné miesto ponúkali v tomto období takmer 950 zamestnancom. Pracovné miesta mohlo získať aj takmer 750 pedagógov, ktorí majú kvalifikáciu vyučovať na prvom stupni základných škôl. Na druhom stupni základných škôl hľadali najmä učiteľov anglického jazyka, matematiky, slovenského jazyka, pedagógov s kombináciou matematika a fyzika, prípadne telocvikárov. Na stredných školách bolo počas minulého roka najviac ponúkaných pozícií učiteľom anglického jazyka, slovenského jazyka, matematiky, informatiky a nemeckého jazyka.

 

Zdroj: info.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte