Po neúspechu u Jurzycu chcú rokovať s Radičovou i Miklošom

23.09.2011
Personalistika

Po neúspešnom utorkovom rokovaní s ministrom školstva Eugenom Jurzycom chcú odborári žiadať viac peňazí pre školstvo aj u premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša.

"Minister nás vyzval na rokovanie, stretli sme sa, ale zopakovala sa situácia z posledného rokovania v auguste a minister argumentoval, že vláda nemôže uvoľniť ďalšie prostriedky pre naše požiadavky," povedal agentúre SITA podpredseda školských odborárov Jozef Lužák. Z tohto dôvodu sa chystá listom požiadať o rokovanie aj premiérku a šéfa rezortu financií. Ešte pred prijatím štátneho rozpočtu sa odborári pokúsia stretnúť i s predsedami poslaneckých klubov v Národnej rade SR. "Nádej zomiera posledná, argumentmi chceme presvedčiť, že školstvo je finančne trvale poddimenzované a pokiaľ ide o podiel HDP na školstvo, sme na posledných miestach v Európe," dodal Lužák.

Odborári hrozia, že ak kabinet neodobrí ich požiadavky, vstúpia do ostrého štrajku a zatvoria školy. Rada zväzu môže o ostrom štrajku rozhodnúť na plánovanom zasadnutí 6. októbra, ak bude mať zákonom stanovený písomný súhlas 50 percent zo 125-tisíc zamestnancov v školstve. Dotazníky dostalo 90 regionálnych odborových rád, v týchto dňoch ich distribuujú do škôl. Spätnú väzbu očakávajú do konca septembra.

Školskí odborári sú už niekoľko mesiacov v štrajkovej pohotovosti. Svoje požiadavky predniesli na protestnom mítingu 13. septembra, kedy prišli pred Úrad vlády SR v Bratislave tisícky pracovníkov škôl, školských zariadení a detských domovov. Členovia i nečlenovia odborového zväzu z celého Slovenska sa spojili, aby pripomenuli vláde, čo v oblasti školstva sľúbila v Programovom vyhlásení vlády. Žiadajú, aby vláda systémovo zvyšovala investíciu do školstva tak, aby podiel HDP na školstvo bol do konca volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ. Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Treťou požiadavkou je úprava systému odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.

O svojich podmienkach rokovali odborári s vedením ministerstva školstva v utorok 20. septembra. "Vedenie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR informovalo zástupcov odborov, že v súčasnosti je v schvaľovacom procese v Národnej rade SR návrh na zvýšenie miezd pedagógov o 5,7 percenta, čo rezort považuje v súčasnej situácii za maximum," reagovalo ministerstvo školstva. Rast učiteľských platov si vyžiada viac ako 40 miliónov eur, o navýšení platov nepedagogických zamestnancov však vláda v roku 2012 neuvažuje. Podľa rezortu by v súčasnej situácii štrajk slovenskému školstvu skôr uškodil, ako pomohol.

Zdroj: SITA

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte