Legislatíva

Známky boli motiváciou len chvíľu

Známky boli motiváciou len chvíľu
Ministerstvo školstva chce robiť poriadok v prijímaní žiakov na stredné školy a zaviesť celonárodné testovanie.

Deviataci majú približne dva mesiace na to, aby sa rozhodli, na ktoré stredné školy pošlú prihlášky.

Tento školský rok sa podľa učiteľov začal zaujímavo. Nad hlavami žiakov visel Damoklov meč v podobe prospechových kritérií, na ktorých základe sa mali v roku 2015 dostať na gymnáziá a stredné odborné školy s maturitou.

„Cítili sme, že atmosféra v triedach je o čosi súťaživejšia, niektorým naozaj začalo záležať na vedomostiach a známkach,“ hovorí Oľga Turečeková, výchovná poradkyňa Základnej školy Škultétyho v Topoľčanoch.

Keď na konci júna zisťovala Turečeková predbežný záujem ôsmakov o stredné školy, väčšina sa rozhodovala na základe známok. Pribudlo žiakov ochotných ísť sa vyučiť v trojročných učebných odboroch.

Súhlasí aj Ondrej Pastierik, triedny učiteľ deviatakov z Badína. „My sme síce malá dedinská škola, máme iba jednu triedu deviatakov, ale najmenej u dvoch žiačok, ktoré uvažovali o gymnáziu , som badal zvýšenú motiváciu do učenia,“ povedal Pastierik.

Obdobné to bolo aj v Skalici. Ľudovít Waldecker, výchovný poradca na Základnej škole Vajanského, hovorí, že u nich nespĺňalo priemerové kritériá deväť žiakov a museli korigovať svoje záujmy.

Verdikt atmosféru zmenil

V októbri po vyhlásení protiústavnosti prospechových kritérií sa atmosféra v základných školách zmenila. „Motivácia, ktorá by mala byť minimálne u deviatakov vysoká, sa vytratila. Systém im to umožňuje,“ konštatuje Pastierik. Za pravdu mu dáva aj Turečeková.

Aj v Skalici sa žiaci, ktorí korigovali svoje záujmy pri výbere školy, vrátili k pôvodným, nevideli dôvod na zmenu, dodal Waldecker.

A tak aj tento rok pocítia pretlak záujmu najmä gymnáziá  a stredné odborné školy s maturitou.

V Topoľčanoch, kde na Vajanského ulici končí 103 žiakov, sa podľa januárových údajov na gymnáziá hlási v prvom termíne a v prvom kole tretina deviatakov, 42 by radi išli na SOŠ s maturitou.

Trojročné učebné odbory zatiaľ preferuje desať žiakov, dvojročné šesť.

Turečeková hovorí, že za posledné roky sa u nich mierne zvýšil záujem o učebné odbory, ktoré motivujú žiakov štipendiom, napríklad odbor pekár.

V Skalici je najvyšší záujem o stredné odborné školy, spomedzi 58 deviatkov si ich chce zatiaľ zvoliť až 37.

Budú celonárodné skúšky?

Stredné školy ešte na svojich stránkach nemajú zverejnené kritériá na úspešné vykonanie skúšky, počty žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka, a ostatné podmienky prijatia na štúdium. Do 1. februára tak musia urobiť školy, ktoré overujú u žiakov talent, do konca marca všetky ostatné.

Ministerstvo školstva by mohlo tento rok ešte s prijímačkami zamiešať karty. Minister Juraj Draxler (nominant Smeru) chce urobiť poriadok v prijímaní žiakov do stredných škôl . Deviataci by podľa jeho predstavy mali byť testovaní v rámci celonárodných skúšok. Výsledky by mali ukázať, kto by si mal vybrať štúdium na gymnáziu a kto skôr na odbornej škole.

Či to ministerstvo stihne už teraz na jar, je zatiaľ otázne. Podľa Draxlera by na základe štandardizovaných test ov mohli žiakov prijímať gymnáziá.

„Ak zistíme, že to nestihneme, tak jednoducho budú prijímačky nastavené tak ako doteraz. Vedieme pomerne dlhé diskusie s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania a tiež so zástupcami gymnázií , a uvidíme, či sa to podarí,“ povedal Draxler.

Zdroj: SME