Žiaci už nebudú dostávať vzdelávacie poukazy, navrhuje ministerstvo

16.02.2017
Legislatíva

Vzdelávacie poukazy, prostredníctvom ktorých sa financuje záujmové vzdelávanie na školách a školských zariadeniach, majú skončiť.

Po novom by príspevok na záujmové vzdelávanie mali dostať školy priamo od štátu, a to podľa počtu všetkých žiakov školy v dennej forme štúdia. Navrhuje to ministerstvo školstva v návrhu novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. 
„V súčasnosti je príspevok na voľno-časové aktivity žiakov základných a stredných škôl viazaný na vydávanie a prijímanie vzdelávacích poukazov. Do tejto administrácie sú zapojení rodičia, školy a školské zariadenia a ich zriaďovatelia, okresné úrady v sídle kraja a ministerstvo školstva. Administrácia súvisiaca s vydávaním a prijímaním vzdelávacích poukazov sa navrhuje zrušiť,“ uvádza ministerstvo v dôvodovej správe. Školy budú musieť poskytnúť za pridelené peniaze krúžky v priemere 30 hodín na žiaka. „Neznamená to, že každému žiakovi sa poskytne 30 hodín záujmového vzdelávania. Rozsah záujmového vzdelávania si vyberie žiak podľa záujmov, jeden 20 hodín, druhý 60 hodín a podobne, ale v priemere na žiaka 30 hodín za školský rok/kalendárny rok,“ vysvetľuje rezort školstva. O použití finančných prostriedkov má rozhodovať riaditeľ školy. Nevyčerpané financie na záujmové vzdelávanie sa budú musieť vrátiť do štátneho rozpočtu. 
Zmeny čakajú aj príspevok na dopravu žiakov. Ten by po novom mali dostať aj žiaci, ktorí sa chcú vzdelávať v jazyku národnostnej menšiny. Dnes, ak je v obci základná škola s vyučovacím jazykom slovenským a žiak má záujem navštevovať školu s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny, peniaze na dopravu nedostane. Obec má totiž vytvárať podmienky na výchovu a vzdelávanie žiakov a otvoriť triedu pre iný vyučovací jazyk. „Najmä z ekonomických dôvodov to pre väčšinu obcí nie je možné, preto sa navrhuje to riešiť formou príspevku na dopravu žiakov do školy,“ dodal rezort školstva. 
Novinky čakajú aj mzdový normatív, teda finančné zdroje štátu na platy zamestnancov školy. Po novom sa pri jeho výpočte bude zohľadňovať aj dĺžka praxe pedagogických zamestnancov. Roky praxe môžu ovplyvniť výdavky na osobné náklady až do výšky 24 percent. V súčasnosti sa pri výpočte normatívu zohľadňuje len zaradenie zamestnancov do platových tried, pracovných tried a skutočnosť, či poberá zamestnanec kreditový príplatok nula percent, šesť percent alebo 12 percent. 
Novela zákona má priniesť aj zmeny v rozdeľovaní podielových daní obcí na činnosť školských klubov. Navrhuje sa, aby sa školské kluby detí zriaďovali len pri základných školách, aby neexistovali samostatné školské kluby detí. Znížiť sa má aj administratívna zaťaž škôl.

Zdroj: skolskyservis.teraz.sk

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte