Kaleidoskop – január 2019

Pekný deň,

náš januárový kaleidoskop patril oslávencovi – Írsku a to kvôli jeho stým narodeninám. Vedeli ste, že 21.januára uplynie presne 100 rokov, odkedy je Írsko nezávislé?

Pri riešení zelených úloh vám určite prinesie šťastie ich symbol - trojlístok.

Len si dajte pozor na leprikónov – malých červenovlasých škriatkov s briadkou, zvyčajne odetých v smaragdovom saku. Vedia narobiť poriadnu neplechu… Našťastie si s nimi  poradíte ľahko. Podľa legendy sa na nich stačí uprene zahľadieť, nežmurkať, rýchlo odvrátiť pohľad a oni zmiznú :)

Príjemné čítanie a riešenie dnešných úloh

Tím Školského portálu

Biológia - Čo rastie v Írsku alebo Írska flóra

Írsko - zelený ostrov, väčšinou sa nám spája s plochami zelenej čerstvej trávy. Na väčšine jeho územia ležia lúky a vresoviská, viac ako 15 % rašeliniská a len 5 % zaberajú pôvodné lesy. Zaujímavé je, že 70 % z 900 pôvodných írskych rastlinných druhov môžeme nájsť v krasovej oblasti Burren. Ide o najmenší Írsky národný park :). Sú tu prekvapivo ideálne podmienky pre arktické a alpínske rastliny, ale aj pre subtropické druhy. Skúste náš rastlinný experiment, dozviete sa viac o fotosyntéze a tá funguje rovnako aj v Írsku.

Tematický celok:

  • Základné životné procesy organizmov

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied.

  • Naučiť sa, poznávať životné procesy rastlín.

Stiahnite si dokument

Fyzika - John Tyndall

Bol jedným z najvýznamnejších fyzikov 19. storočia. Venoval sa výskumu diamagnetizmu, sálaniu aj procesom v atmosfére. Vydal viacero kníh, v ktorých sa snažil o popularizáciu experimentálnej fyziky. Pokus, ktorý sme si pre vás pripravili, je špeciálny pokus - rovnaký, ako John T. predviedol členom Kráľovskej spoločnosti v Londýne.

Tematický celok:

  • Svetlo

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied

  • Overiť experimentom vlastnosti svetla.

Stiahnite si dokument

Chémia - Írsko

Ostrov v Atlantickom oceáne, druhý najväčší ostrov Britských ostrovov, Hibernia, ale aj Smaragdový alebo Zelený ostrov. Smaragdový je najmä vďaka vegetácii, ktorá tu má výborné klimatické podmienky, mierne počasie a častý jemný dážď. V súlade s témou januárového kaleidoskopu sme zvolili farbu produktov chemickej reakcie, hádajte … aká bude? :) Mimochodom, podľa povesti v Írsku, môžete nájsť až 40 odtieňov zelenej farby.

Tematický celok:

  • Významné chemické prvky a zlúčeniny
  • Zlúčeniny uhlíka

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied

  • Naučiť sa skúmať vlastnosti látok.

Stiahnite si dokument

Matematika - Írska vlajka

Je ňou trikolóra s troma zvislými pruhmi - zeleným, bielym a oranžovým. Zelený pruh symbolizuje smaragdový ostrov s katolíckou väčšinou obyvateľstva, oranžový symbolizuje protestantov - odvodzuje sa od farieb oranžsko-nasavského kráľovského rodu a biely pruh v strede? Ten je symbolom ich vzájomného porozumenia (aj keď niektorí tvrdia, že patrí írskej presbyteriánskej menšine). My sme vlajku skombinatorikovali takže … do počítania :)

Tematický celok:

  • Kombinatorika v kontextových úlohách

Cieľom je rozvíjať matematické kompetencie:

  • zvoliť stratégiu riešenia kombinatorickej úlohy.

Stiahnite si dokument

Prírodoveda - Zelený symbol Írska

Je pre nich symbolom šťastia, symbolizuje pre Írov Boha a na sviatok sv. Patrika si ho ľudia pripínajú na oblečenie. Ste zvedaví?Skúste našu tajničku :)

Tematický celok:

  • Prírodoveda (opakovanie pojmov)

Cieľom aktivity je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied.

Stiahnite si dokument