Prevádzka školy

Zo škôl vychádzajú nepripravení absolventi

Nezamestnanosť na konci septembra môže dosiahnuť ďalší rekord. Na úrady práce mieria absolventi stredných škôl.

Tí, čo nejdú na vysokú školu, nemajú veľa možností. Ekonomika sa ešte nespamätala z jednej krízy a už stojí na pokraji druhej, voľných pracovných miest v júli prestalo pribúdať. Evidovaný nezamestnaný aspoň nemusí platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Aj za študenta platí poistné štát, ale absolvent strednej školy sa zaňho považuje iba do 31. augusta. „V prípade, že sa neprihlási na úrade práce alebo nepokračuje v štúdiu, je povinný platiť poistné sám,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Chyba je v školstve
Úrady práce evidujú vyše 350-tisíc ľudí schopných práce. Minulosť naznačuje, že v septembri k nim môže pribudnúť až 20-tisíc absolventov stredných škôl. „Väčšina zamestnávateľov od nich požaduje aj prax a tá im chýba,“ hovorí Adriána Majtánová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne. „Využívajú možnosti dohody o vykonaní práce, respektíve odchádzajú do zahraničia za lepšie platenou prácou.“ Ministerstvo práce podľa jeho hovorkyne Slavomíry Sélešovej finišuje s prípravou akčného plánu na pomoc mladým ľuďom. Ak naň nájde peniaze, projekt odštartuje už v septembri. Sélešová však priznáva, že to je iba riešenie dôsledkov problému.
Školy produkujú ľudí, ktorých nik nepotrebuje, a voľné miesta nemá kto obsadiť. Ministerstvo školstva pripravuje zjednodušenie štruktúry odborov stredných odborných škôl. V hre je 541 odborov, zatiaľ sa predpokladá vyradenie asi 181 z nich. „Dané počty nie sú konečné,“ napísal mediálny odbor rezortu.

Zákonník práce sa zmenil
Správy o vývoji na akciových trhoch vzbudzujú nervozitu firiem, a to má vplyv aj na tvorbu pracovných miest. V júli úrady ponúkali o 1 200 voľných miest menej ako v júni – je to prvý úbytok od februára. Všetci očakávajú, čo prinesie novela Zákonníka práce účinná od 1. septembra. „Prináša možnosť pružne reagovať na potreby odberateľov,“ píše Podnikateľská aliancia Slovenska. Firmy môžu zrýchliť zmluvy na určitý čas, predĺžiť skúšobnú dobu, rozdeliť prácu medzi dvoch ľudí, ale dôležité je aj zrušenie súbehu odstupného s výpovednou lehotou. „Sú to opatrenia, od ktorých očakávame, že budú zamestnávateľov viac motivovať vytvárať pracovné miesta,“ dodala Sélešová.

Flexibilita je ich výhodou
Absolventi sa považujú za znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Sú však na tom lepšie ako ostatní tohto druhu. Peter Németh z prešovského úradu práce tvrdí, že sa dokážu prispôsobiť rôznym pracovným podmienkam, sú ochotní prijať aj iný ako riadny pracovný pomer, nie sú takí nároční na ubytovanie a stravovanie, zväčša ovládajú aspoň jeden svetový jazyk a vedia robiť s počítačom. Veľkou prekážkou sú aj nevhodné študijné odbory. Nezodpovedajú požiadavkám trhu.

Zdroj: SITA (SME)