Jedlo v školskej jedálni: Ako mať stravovanie vášho školáka pod kontrolou?

Doma máte jedálny lístok svojho malého stravníka pod kontrolou, ale viete, čo vaše dieťa je v škôlke alebo v škole?

Situácia nie je v drvivej väčšine školských stravovacích zariadení vôbec uspokojujúca a rodič je zväčša bezmocný niečo zmeniť. Alebo nie?

Vysoký dopyt po kvalite
Dieťa si na základe obrazu rodičov vytvára vzťah k potravinám, jedlu i jeho príprave. Dôležité dieťaťu podávať rozmanité potraviny v pravidelných intervaloch. To isté tak akosi inštinktívne očakávame od škôlky, kam dieťa chodí. Rovnako tak aj v školskom veku je potrebné pokryť u dieťaťa jeho energetickú potrebu. Lenže so školským stravovaním to nie je také jednoduché. Ide totiž o akýsi kompromis medzi štátom, rodičom a vedúcim jedálne, a v takej chvíli je ťažké zavďačiť sa všetkým.
„Jedálne v školách a škôlkach musia spĺňať záväznú vyhlášku o školskom stravovaní. To však neznamená, že varia dobre a zdravo. Vyhláška, bohužiaľ, dovoľuje variť napríklad z polotovarov, podávať sladené nápoje, umožňuje vylepšovať obedy nakúpenými sladkosťami, odporúča oveľa viac živočíšnych bielkovín a voľného cukru ako by bolo treba a na jedálnom lístku sa objavujú príliš často ťažké, omáčkové a zahusťované jedlá. Čo chýba, to sú napríklad zelenina a bezmäsité nesladké jedlá alebo strukoviny ako zdroj rastlinnej bielkoviny,“ vysvetľuje Margit Slimáková, špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu.

Chcem niečo navyše
"Deti s rôznymi diétnymi obmedzeniami, ktorých neustále pribúda, si spravidla v jedálni svoju alternatívu nenájdu a nemôžu v škole/škôlke jesť. To okrem komplikácií pre rodinu vedie k problémom so začleňovaním do kolektívu. Všeobecne sa dá povedať, že vyhláška o školskom stravovaní sleduje len kvantitu, množstvo potravín v desiatich kategóriách tzv. spotrebného koša, kvalitu pokrmov už však spotrebný kôš nesleduje,“ upozorňuje odborníčka..
Prečo to tak je? Je naozaj také zložité zamerať sa na zdravé potraviny? „Nie je jednoduché brať ohľad na individuálne priania rodičov. Po prvé, školská inšpekcia kontroluje dodržiavanie spotrebného koša a po druhé, požiadaviek je príliš veľa. Niekto chce viac mäsa, niekto menej zeleniny, iný len celozrnné pečivo, ďalší zase iba bio potraviny. A preto nemožno vyhovieť každému,“ uvádza riaditeľka jednej štátnej škôlky.

Rodič to nezmení
Vydávanie jedla je obmedzené jasne danými pravidlami, kde nie je priestor na individuálne potreby rodičov a ich detí. Rodičia neplatia obedy svojim deťom v plnej výške. Väčšia časť ceny je dotovaná štátom, prípadne školou. Rodič má teda značne obmedzené práva. Či je to správne, alebo nie, to je otázka, ktorú nie je jednoduché zodpovedať.
„Právo kontrolovať školské jedálne vlastne nemáte. Rodič do jedálne obvykle okrem výnimočných príležitostí nesmie chodiť a podľa našich skúseností sa jednotlivé sťažnosti odmietajú, alebo sa na ne vôbec neberie zreteľ,“ objasňuje špecialistka na výživu. Vynára sa tu tak otázka, ako môže rodič, zbavený práv kontroly, vôbec nájsť škôlku či školu s jedálňou, ktorá by mu vyhovovala.

Hlavná je transparentnosť
Na kvalitu jedálne by sme sa mali vypytovať už pri výbere samotnej škôlky alebo školy. Odborníčka ponúka radu, ako vybrať kvalitnú jedáleň: „Najviac sa pozná z ponuky školskej jedálne, tú hľadajte na webe školy/ škôlky, na nástenke a pod., a dobrým indikátorom je napríklad aj to, že sa v škole nepredávajú sladkosti, či už v dobe obeda, alebo cez prestávky,“ vraví.
Kvalitná jedáleň je taká, ktorá je ochotná diskutovať s rodičmi, dokáže vysvetliť, čo a ako varí, je pre rodičov transparentná. Čo sa týka ponuky, kvalitné jedálne nepoužívajú zbytočné aditíva, dochucovadlá a sladidlá a jedálny lístok rozpisuje suroviny, ktoré jedlo obsahuje. Jedlá ako také by mali obsahovať kvalitné potraviny, ideálne tiež lokálne a sezónne, dostatok zeleniny a čerstvého ovocia.“

Schopné jedálne
Všetky jedálne sa musia riadiť už spomínaným spotrebným košom, ktorý reguluje množstvo potravín v desiatich rôznych kategóriách a tomu sa prispôsobuje zloženie jedálneho lístka. V rámci spotrebného koša je možné pokrmy variovať.
Dá sa dobre variť aj v jeho rámci, a to i napriek tomu, že je nevyhovujúci. Bohužiaľ, chce to ale veľa dobrej vôle, snahy, znalostí z oblasti stravovania a pod., čo kuchárkam väčšinou chýba. Je ich často v jedálňach málo, sú podhodnotené a o zdravej výžive sa nič neučili.
„Nepochybujem však, že jedálne sú schopné s odbornou podporou, informáciami a know-how z iných stravovacích zariadení, ponúknuť kvalitné, zdravé jedlo a porovnateľné peniaze. Výživovo hodnotné jedlo totiž nie je otázkou peňazí, ale vôle systému a jedálne samotnej,“ uvádza odborníčka na záver.
K tomu akurát môžeme dodať, že stále viac škôlok a škôl v súčasnej dobe usiluje o zdravé varenie z kvalitných potravín. Postupujú síce malými krôčikmi, ale je vidieť posun smerom dopredu. Dôkazom toho môžu byť v niektorých škôlkach transparentné jedálne lístky a snaha o komunikáciu s rodičmi. Budeme teda dúfať, že sa nechajú inšpirovať aj ďalšie. Vám však nateraz ostáva správne si vybrať.

 

Zdroj: detiamy.sk

Aké sú povinnosti vedúcej školskej jedálne? Kde môžu vedúce školských jedální hľadať informácie o legislatívnych zmenách? Kto im pomáha riešiť ťažkosti súvisiace s prevádzkou zariadenia školského stravovania? Kde nájdu informácie o najnovších trendoch z oblasti výživy a stravovania detí a mládeže? Pre vedúce školských jedální je tu časopis Škola a stravovanie, ktorý prináša odpovede na všetky tieto otázky.

Zdroj: raabe.sk