Personalistika

Učitelia možno budú bojkotovať vysvedčenia

Učitelia možno budú bojkotovať vysvedčenia
Školy sa do stredy rozhodnú o ďalšom postupe. Nechcú však brať študentov ako rukojemníkov, ani poškodiť deviatakov a maturantov. Chcú od vlády víziu školstva.

Nespokojní učitelia zvažujú, že neuzatvoria polročné hodnotenie a deti zostanú v januári bez vysvedčení. Tento návrh padol na pondelkovom stretnutí zástupcov 78 škôl na bratislavskom Gymnáziu Ladislava Novomeského a momentálne sa školy rozhodujú, či do takejto formy protestu pôjdu.

"Učiteľ známkou ohodnotí výkony žiakov, ale neuverejňuje tú známku a necháva si ju vo svojom učiteľskom zápisníku. Nepíše ju do klasifikačného hárku, do triedneho výkazu. Tým pádom nie je uznášaniaschopná klasifikačná porada a nevystavujú sa polročné vysvedčenia," povedala pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľa bratislavskej Základnej školy Karloveská 61 Eva Horníková.

Takúto formu nátlaku si však podľa nej musí každá škola odsúhlasiť nadpolovičnou väčšinou pedagógov. Návrh sa má šíriť po celom Slovensku a do stredy 12. decembra školy dajú vedieť ako sa rozhodli. Horníková zdôraznila, že všetko je zatiaľ vo vývoji, uvidia, či tento návrh vôbec prejde, prípadne ho nejakým spôsobom zmenia. "Nechceme tým poštvať rodičov, lebo sa ich to priamo dotkne. Nechceme brať ako rukojemníkov študentov, ktorí nám ako prví nezištne pomohli, aby sme nepoškodili deviatakov a maturantov," zdôraznila Horníková. Ich cieľom je vyvinúť tlak na vládu, aby si všimla, že štrajk neskončil, je len prerušený, pretože neboli splnené ich požiadavky.

Na stretnutí boli hlavne školy z Bratislavy, ale aj z Trenčína, Myjavy či Dubnice. Očakávajú, že sa pridá aj východ a stred krajiny. Štrajkovú štafetu nespokojných škôl, ktorým sa nepáčil spôsob prerušenia štrajku, v utorok prebralo banskobystrické Gymnázium J. G. Tajovského. Okrem štrajku táto škola zorganizovala aj protestné zhromaždenie.

Učitelia chcú od vlády víziu rozvoja školstva
Účastníci protestov, ktoré organizujú školské odbory, protestujú proti jednostrannému rozhodnutiu vlády zvýšiť platy vybraným pracovníkom školstva o päť percent aj napriek požiadavkám odborov na desať percent. Rozbehnuté aktivity nechcú zastaviť, kým nedostanú potrebné záruky. Vo výzve adresovanej vláde a ministrovi školstva žiadajú, aby na začiatku roka 8. januára 2013 predstavili zmysluplnú víziu rozvoja školstva. Vo vízii sa podľa nich majú merateľnými hodnotami zaviazať, ako to so vzdelávaním mladej generácie myslia a akým spôsobom to chcú aj v praxi garantovať.

"Očakávame, že v tejto vízii bude záväzok vlády SR na skvalitnenie vzdelávania, materiálneho a technického zabezpečenia škôl, vrátane vedy a výskumu a na primerané financovanie a odmeňovanie v rezorte školstva v rokoch 2014 - 2016," uvádzajú účastníci protestov, ktoré v utorok odštartovali v Žiline a Prešove. V piatok by mali protesty vyvrcholiť v Bratislave, Trenčíne a Košiciach. Zdôraznili, že nechcú eskalovať napätie v spoločnosti. "Ale od rozbehnutých aktivít, do ktorých sa masovo zapájajú zamestnanci školstva, najnovšie aj študenti regionálneho školstva, nemienime ustúpiť, pokiaľ nedostaneme potrebné záruky," varujú protestujúci zamestnanci školstva.

Nie sú spokojní s rozhodnutím vlády neplniť svoje programové vyhlásenie a požiadavky zväzu. Nepáči sa im jednostranné rozhodnutie kabinetu o päťpercentnom zvýšení platov a to, že nestanovila víziu skvalitnenia školstva systémom postupných krokov vo volebnom období. Štrajk a masové protesty zamestnancov školstva podľa nich dokumentujú, že tento rezort vlády trvale nedoceňujú v potrebnom finančnom zabezpečení, čo sa prejavuje v poklese kvality vzdelávania našej mladej generácie. Tomu nasvedčujú medzinárodné merania štátov EÚ, varovné hlasy orgánov EÚ adresované vláde SR, kde sa deklaruje, že školstvo SR zaujíma vo financovaní a odmeňovaní svojich zamestnancov posledné priečky medzi štátmi EÚ. "Nebudeme sa nečinne prizerať na to, ako sa strategický rezort, ktorý má zabezpečiť prosperitu štátu v budúcnosti, potáca na konci záujmov zatiaľ každej politickej garnitúry," vyhlasujú protestujúci.

Situáciou v školstve sa budú poslanci zaoberať vo štvrtok
Mimoriadna schôdza parlamentu o situácii v školstve by mala byť vo štvrtok popoludní, hneď po Hodine otázok. Ako povedala v utorok pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, dohoda na tomto termíne však ráta s tým, že bude ukončená rozprava k návrhu štátneho rozpočtu.

Do nej sa však v utorok na poludnie prihlásilo 29 poslancov. Podľa Žitňanskej tak začiatok mimoriadnej schôdze môže byť inokedy.

Mimoriadna schôdza o stave školstva, o ktorej zvolanie po štrajku učiteľov požiadali minulý týždeň strany Ľudovej platformy - KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, musí byť do konca tohto týždňa. Predseda parlamentu Pavol Paška má na jej zvolanie sedem dní od podania návrhu. Opozičné strany návrh na jej zvolanie podali v piatok.

 

Zdroj: SITA

Štítky: štrajk učiteľov