Prevádzka školy
Spájanie stavebných škôl bolo plné emócií
Proti sťahovaniu svojej školy z centra Banskej Bystrice a jej spájaniu s odbornou školou prišlo na rokovanie župného zastupiteľstva do Banskej Štiavnice protestovať zhruba 40 študentov stavebnej priemyslovky s viacerými rodičmi aj riaditeľkou Janou Vaškovou. Študenti mali oblečené tričká s nápisom „Neberte nám školu“, držali transparenty s nápismi v podobnom zmysle a tiež pripomínajúce 11 680 podpisov na petícii za zachovanie školy v jej súčasnej budove. Po schválení návrhu opustili sálu s piskotom a nesúhlasnými výkrikmi. Podľa Vaškovej, župan účelovo uvádzal zavádzajúce informácie nepodložené faktami, že budova stavebnej priemyslovky je v najhoršom stave spomedzi všetkých budov župných škôl.
Hlasovanie poslancov riaditeľka hodnotila ako totálne nezodpovedné. Ako povedala, pre priemyslovku to bude znamenať stratu identity, zníženie úrovne vzdelávania a stratu študentov. „Možno komplet prvý ročník odíde a my pôjdeme do Kremničky (sídla Strednej odbornej školy stavebnej v Banskej Bystrici, pozn.) so zdecimovanou skupinou ľudí. Rodičia sú rozhorčení a rozhodnutí dať deti študovať - na iné stavebné priemyslovky, nie na spojené školy,“ uviedla Vašková. Proti boli aj mestskí poslanci Búrlivá diskusia v súvislosti so spájaním stavebných škôl v Banskej Bystrici sa odohrala aj na pôde mestského parlamentu. Vyvolalo ju vystúpenie predsedu BBSK Vladimíra Maňku, ktorý prišiel poslancom vysvetliť dôvody tohto kroku. Argumenty však mnohých prítomných nepresvedčili.
S najostrejšou kritikou vystúpil poslanec mestského a zároveň aj krajského zastupiteľstva Ján Chladný (SDKÚ-DS). „Priemyslovka nie je až v takom zlom stave ako sa o nej hovorí. Banská Bystrica je vám ako osobe veľmi ľahostajná. Je to politické rozhodnutie, lebo viem, že spájať sa mali aj iné školy, ale keď sa vzpriečili poslanci SMERu, z materiálu ich vytiahli. Ako argument, aby sa nepristúpilo k zlučovaniu priemyslovky s odbornou školou by mohlo stačiť 11 tisíc podpisov občanov mesta,“ povedal. Zároveň dodal, že predseda je sám zavádzaný odborom školstva BBSK. Na tému petície reagoval aj Milan Lichý z Banskobystrickej alternatívy. „Petíciu podpísali tisícky Bystričanov proti, ktorým Banskobystrický samosprávny kraj ide,“ povedal.
Obavy sú najmä pre kvalitu V odmietavom postoji, voči rozhodnutiu kraja pokračovala väčšina poslancov približne hodinu. Ich obavy smerovali najmä na zníženie úrovne stavebnej priemyslovky. Veľkou sálou mestského úradu zazneli aj slová ako, „priemyslovka už nebude pre žiakov atraktívna, pre jej ducha je to zlé rozhodnutie, či spojením stratí na kvalite“. Maňka však ubezpečoval, že Stredná priemyselná škola bude zachovaná.
Mestských poslancov ale zaujímalo aj to, ako kraj naloží s prázdnou budovou v centre, ktorá má prívlastok historická. Aj napriek počiatočným tvrdeniam, že školu BBSK nepredá,je konečné rozhodnutie iné. „Uvažoval som o tom, že školu necháme na nájom. Potrebuje však obrovské investície, aby bola užívaniaschopná, sú tam jednosklá, parkety, ktoré majú toľko rokov, ako samotná budova. Budeme hľadať cestu ako školu zhodnotiť, predať a získané peniaze použiť znovu do školstva,“ povedal Maňka. Zároveň poslancov ubezpečil, že pri ďalšom využití budú citliví, chcú spolupracovať s mestom pričom nepôjdu proti územnému plánu.
Zdroj: SITA (Banskobystrické noviny)