Prevádzka školy
Školy nesmú deti z osád odsúvať

Ministerstvo školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru) reaguje na začiatok vyšetrovania pre segregáciu rómskych detí a ich odsúvanie do špeciálnych škôl, aj keď nemajú žiadne mentálne postihnutie.
„Vývin dieťaťa v sociálne znevýhodnenom prostredí neznamená automaticky aj zdravotné znevýhodnenie, ktoré je určujúce pri zaradení dieťaťa alebo žiaka do špeciálnej školy alebo špeciálnej triedy,” hovorí teraz ministerstvo.
Do zákona mieni napísať, že „dieťa alebo žiak, ktorého výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú výlučne z jeho vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí, nemôže byť prijaté do špeciálnej školy”. Takéto deti majú podľa navrhovanej zmeny ísť do tried s ostatnými žiakmi.
Zmení sa aj príspevok na deti z chudobnejších komunít. Dostanú ho už len školy za žiakov v bežných, a nie špeciálnych triedach. Malo by ich to motivovať nepreraďovať žiakov automaticky do vedľajšej vzdelávacej vetvy. Školská inšpekcia má zasa prísnejšie dohliadať na diagnostiku detí, pri ktorej sa určuje, kam má dieťa chodiť.
Keď sa raz dieťa dostane na špeciálnu školu, je len minimálna šanca, že sa niekedy dokáže vrátiť. Nedostane sa tak na strednú školu a bez riadnej maturity je potom jeho schopnosť zamestnať sa výrazne menšia.
ODBORNÍK: TO NESTAČÍ
Riaditeľ mimovládky EduRoma Vlado Rafael vraví, že segregácia Rómov je podľa zákona neprípustná už dnes, a aj tak k nej dochádzalo. Rafael pomáhal so zaraďovaním rómskych detí do väčšinových tried v Šarišských Michaľanoch, čo bol prvý súdne potvrdený prípad segregácie u nás.
Hlavný problém podľa neho je, že štát nedokázal kontrolovať diagnostiku detí. „Psychológovia sú svet vo svete a ani samotný minister nevie, či to robia dobre alebo zle,” vraví. Inšpekcia podľa Rafaela nemá odborníkov, aby vedela skontrolovať psychológov.
Riešením nie je podľa odborníka ani to, že špeciálnym školám zoberú príplatky. Naopak, môže ich to dostať do problémov, peniaze využívajú aj na dochádzku chudobných detí.
HESLO ŠKÔL: ODDELIŤ
Rafael dodáva, že Európska komisia nám nevyčítala len časté umiestňovanie detí z osád do špeciálnych škôl, ale aj „oddelené jedálne, oddelené vchody pre žiakov či vytváranie umelých školských obvodov”.
Ústupok vlády Európskej komisii je tak trochu prekvapením, v doterajších odpovediach do Bruselu existujúcu prax skôr bránila. Napríklad aj argumentom, že v rómskych osadách častejšie dochádza k incestu, a teda aj ku genetickým zmenám u detí. Tento argument používal aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Polícia pritom ročne vyšetruje iba pár prípadov incestu.
Zdroj: Senník N