Vzdelávanie a výchova
Školy budú kvôli kronavírusu zavreté

Školstvo s príchodom nového roka musí prichádzať rovnako s plánom, ako deti vrátiť do škôl, keďže ešte stále zúri pandémia. Ten predstavil počas tohto týždňa minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Po jeho predstavení sa ozvali odborníci aj analytici. Tí k tomu mali tiež čo povedať.
Chovanculiak navrhuje autonómne školstvo
V roku 2021 by analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róbert Chovanculiak uvítal zavedenie nového typu autonómnych škôl, či viac zmien a iniciatívy v strednom školstve. Uviedol to na margo výziev v oblasti školstva v novom roku.
Do konca lockdownu ostávajú zatvorené aj jazykové školy, centrá voľného času a ZUŠ
Nový typ autonómnych škôl by podľa jeho slov nepodliehal existujúcim štátnym obsahom vzdelávania a mohol by experimentovať nielen s obsahom vzdelávania, ale aj organizovaním a manažmentom celej školy. "To by prinieslo nový vietor do školstva a z dlhodobého hľadiska by išlo o studnicu inovácií a zmien vo vzdelávaní," poznamenal analytik.
Taktiež je podľa neho potrebné oveľa viac zmien a iniciatívy v strednom školstve. "Je potrebné zmeniť spôsob financovania, racionalizovať sieť stredných škôl a predovšetkým viac podporovať a zjednodušiť spoluprácu zamestnávateľov so školami," povedal. Ako dodal, v ministrovom pláne mu však chýba dlhodobejšia vízia a radikálnejšie zmeny, ktoré ovplyvnia to, ako bude vyzerať školstvo na ďalšie volebné obdobia dopredu.
Odborníčka si je vedomá dôležitosti školstva
Všetci si uvedomujeme, aké je vzdelanie dôležité. Budeme sa snažiť, aby prioritou pri uvoľňovaní opatrení boli deti a školy. Vo videu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR to uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.
Odborníčka zhodnotila, že situácia na Slovensku je veľmi vážna, pribúdajú chorí a pozitívni občania, ale aj deti. "Uvedomujeme si plnú zodpovednosť za zdravie detí," povedala hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast. Ako dodala, situácia bude závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia správať.
"Po diskusii s ministrom školstva, ministrom zdravotníctva a tímom konzília sme sa rozhodli postupovať podľa COVID automatu, keď sa Slovensko nachádza v čiernej fáze, teda školy a škôlky sú otvorené len pre pracovníkov kritickej infraštruktúry a pre tých, ktorí musia pracovať z nariadenia zamestnávateľa," vysvetlila Prokopová s tým, že by boli radi, keby sa školy otvárali čím najskôr. Ako dodala, v súčasnosti nie je možné úplne presne predpovedať, čo bude o 18 dní.
Zásadné zmeny v školstve
Minister hneď v úvode prízvukuje zásadné zmeny, ktoré bude musieť školstvo kvôli zhoršujúcej sa pandémii podstúpiť:
- Termín na vyskúšanie a hodnotenie žiakov za prvý polrok školského roka 2020/2021 sa predlžuje do 31. marca "Učitelia tak nemusia prvé týždne po otvorení škôl mať pocit, že treba „naháňať známky.“ Nie je to potrebné. Ak má žiak známky z prvého polroku a je potrebné, aby získal ďalšiu známku, je možné ho do 31. marca hodnotiť,“ povedal minister.
Externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 sa ruší . Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla Ústna forma internej časti bude v termínoch od 17. mája . Rovnako sa ruší Testovanie 5 "Pre žiakov 9. ročníka sa testovanie uskutoční v termíne 9. – 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna,“ dodáva šéf rezortu školstva.
„Touto cestou aj vyzývame školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase jednotlivé učivo. V zmysle vyhlášky môžu toto učivo začleniť do maturitnej skúšky aj v zúženom rozsahu,“ pokračuje minister.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre získanie benefitov Školského portálu
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.