Legislatíva

Školské odbory chcú mať školstvo pod jednou strechou

Školské odbory chcú mať školstvo pod jednou strechou
Vláda Slovenskej republiky, ktorá vzíde z nadchádzajúcich parlamentných volieb, by sa mala vo svojom programovom vyhlásení zaviazať ku konkrétnym systémovým legislatívnym krokom, ktoré povedú k zvýšeniu podielu HDP na školstvo a vedu na úroveň priemeru krajín OECD. Tie by mohli viesť aj ku skvalitneniu vzdelávacieho procesu a zlepšeniu sociálneho a ekonomického postavenia všetkých zamestnancov školstva. Aj takúto požiadavku uviedli vo svojom vyhlásení delegáti 7. zjazdu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV), ktorý sa konal na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.

Pedagogickí, odborní a nepedagogickí zamestnanci škôl a školských zariadení regionálneho a vysokého školstva a priamo riadených organizácií, požadujú, aby politické strany vo svojich volebných programoch špecifikovali svoj postoj ku školstvu a konkretizovali návrhy na riešenie aktuálnych problémov v školstve. Predseda školských odborov Pavel Ondek uviedol, že nestačí uviesť do programového vyhlásenia všeobecnú klauzulu, že školstvo je prioritou, ale „deklarovať, čo presne chce vláda urobiť so školstvom, ako to chce urobiť, a aby tieto kroky boli finančne kryté“.

Podľa Ondeka je dôležité, aby bola naplnená správa o 22 systémových zmenách v rámci základného i vysokého školstva. Ako povedal, nejde iba o navýšenie platov, ale aj o zabezpečenie materiálno-technického zabezpečenia škôl, a o to, aby bola veda na patričnej úrovni a rovnako aj samotný proces výchovy a vzdelávania na jednotlivých školách. „Máme na to odborníkov priamo z radov pedagogických odborných zamestnancov, ktorí pôsobia na vysokých školách a rovnako na regionálnom školstve,“ povedal. Účastníci zjazdu rovnako žiadajú občanov Slovenskej republiky, aby aj naďalej podporovali oprávnené požiadavky Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktoré smerujú k pozdvihnutiu úrovne slovenského školstva, a tým k zabezpečeniu rozvoja celej spoločnosti.

Odborový zväz pri spracovaní svojich požiadaviek vychádzal z neriešenia pretrvávajúcich problémov v slovenskom školstve zo strany vlády Slovenskej republiky a zriaďovateľov škôl a školských zariadení. Vo svojom vyhlásení k situácii v slovenskom školstve delegáti zjazdu rovnako upozorňujú na ignorovanie Výzvy Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte školstva vláde Slovenskej republiky z dňa 30. januára 2013, ktorá obsahovala jasné požiadavky na riešenie problémov vo financovaní a odmeňovaní v školstve. Delegáti kritizovali, že Správa o staveškolstva na Slovensku a o systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja vládou Slovenskej republiky nebola prerokovaná a následne ani schválená. Stalo sa tak podľa nich napriek tomu, že správu prerokovali v Hospodárskej a sociálnej rade SR a bola odsúhlasená na ďalšie legislatívne konanie.

„Chceme, a v tom nás podporuje aj slovenský minister školstva, vedy, výskumu a športu, aby školstvo malo jednu strechu a nebolo roztrieštené, a aby takzvané originálky prešli v rámci prenesených kompetencií. Jednoducho, aby bol tok, aký funguje pre finančné ohodnotenie zamestnancov v rámci základných a stredných škôl , taký istý aj pre materské školy, základné umelecké školy, školské kluby detí a ďalšie školské zariadenia, ktoré sú v školstve,“ uviedol Ondek. Vláda SR doteraz podľa odborov absentovala pri zjednotení financovania a riadenia verejného regionálneho školstva výlučne do kompetencie spomínaného ministerstva. Práve to je súčasťou aj aktuálnej petície zväzu. Delegáti dnes tiež poukázali na to, že doteraz sa neriešili stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, pričom v siedmej platovej triede sa platové tarify nachádzajú pod úrovňou minimálnej mzdy.

Predseda školských odborov kritizoval aj časté zmeny na poste ministra školstva. „Za štyri roky máme tretieho ministra. Keď minister začne niečo robiť, potom odchádza a nedokončí svoju prácu,“ uviedol. Pripomenul, že odbory súčasného ministra Draxlera podporujú. Ten sa s účastníkmi zjazdu stretol ešte v piatok 27. novembra. „Povedal jasne, že školstvo potrebuje finančné oživenie, odborníkov, aby bol lepší vzdelávací systém, že potrebuje, aby naši žiaci a deti boli oveľa vyššie vzdelané a mali vyššiu priebojnosť v rámci Európy,“ zhrnul Ondek, ktorý tiež pripomenul, že minister školstva nerozhoduje o navýšení finančných prostriedkov do školstva, ale takéto kompetencie má minister financií a vláda, ktorá potom schvaľuje štátny rozpočet.

Za účelom spoločného postupu pre zlepšenie situácie a stavu slovenského školstva bude na január 2016 zvolané spoločné pracovné rokovanie OZ PŠaV na Slovensku, združení, asociácií pôsobiacich v školstve a Slovenskej komory učiteľov.

Zdroj: SITA

→ všetky správy

Štítky: ministerstvo školstva