V škole bez rúška? Namiesto detí dostanú pokutu rodičia

08.09.2021
Škola a rodina

Problémy s rúškami v triedach nemajú konca. Aj v novom školskom roku sa už objavujú deti, ktoré si na vyučovaní rúško odmietajú nasadiť. Ani niektorým rodičom sa táto povinnosť nepozdáva a dokonca sa súdia s riaditeľmi. Čo môžu školy robiť?

Ministerstvo školstva uviedlo, že rodičom, ktorí žalovali školy, súdy zatiaľ nevyhoveli v žiadnom konaní. Rezort však neeviduje počty škôl, ktoré riešili tento problém.



„Nosenie rúška zabraňuje šíreniu vírusu, pretože priamo zachytáva prúd kvapôčok z dýchacích ciest, ktoré sa tak nedostanú do okolia a nenakazia iných ľudí. Ochorenie COVID-19 môže mať aj bezpríznakový priebeh, ale nakazený človek môže byť infekčný pre svoje okolie,“ pripomenul Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva. Nosenie rúšok v školách úrad upravuje vo vyhláške a podľa Eliáša je dôležité aj preto, lebo očkovať sa v súčasnosti môžu deti až od 12 rokov. Povinnosť kontroluje 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva.



Za chýbajúce rúško aj tisícka



Nenosenie rúška sa považuje za priestupok, pri ktorom môže úrad človeku, pri dieťati jeho zákonnému zástupcovi, vymerať pokutu až 1 659 eur. „Pri stanovovaní výšky sankcie sa prihliada na závažnosť, trvanie a následky priestupku,“ tvrdí Eliáš. Dodal, že priestupok môže v blokovom konaní riešiť aj polícia, ktorá môže vybrať maximálne 1 000 eur. Úrad verejného zdravotníctva tiež pripomína, že tvárový štít sa nepovažuje za vhodné prekrytie horných dýchacích ciest.



Ak si žiak rúško na vyučovaní odmieta nasadiť, podľa ministerstva školstva môže riaditeľ kontaktovať rodiča, aby dieťa zo školy vyzdvihol. Kým rodič príde, má riaditeľ právo dieťa umiestniť do osobitnej miestnosti, aby nebolo v kontakte so spolužiakmi. „Ak rodičia argumentujú dodržiavaním základných ľudských práv, napríklad práva na vzdelanie, údajnou diskrimináciou a segregáciou, je vhodné im pripomenúť, že nemožno uprednostniť právo jednotlivca pred právom ostatných žiakov ani zamestnancov školy mať zabezpečenú ochranu pred nákazlivou chorobou,“ radí riaditeľom škôl ministerstvo. Pripomína, že vyhlášky sú všeobecne záväzné a v prípade, že by sa rodič napríklad vyhrážal riaditeľovi školy, ten má právo podať podnet na prokuratúru.

 

Zdroj: pravda.sk

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

cele chore, rovnako ako vraj "zaväzna" vyhlaska...pravni analfabeti, co tomu naletia.