Rodičia vypisujú viac ospravedlneniek. Vymeškaných hodín bolo napriek tomu menej

09.02.2022
Škola a rodina

Cez pandémiu môžu žiaci vymeškať z vyučovania päť dní bez potvrdenia od lekára. Počet absencií však klesol. V prvej vlne niektorí riaditelia nezapisovali dochádzku.

Ešte pred dvoma rokmi to bol zaužívaný postup. Ak žiak na vyučovaní chýbal viac ako tri dni, nestačilo mu ospravedlnenie od rodiča. Potreboval potvrdenie od lekára. Ak ho nepredložil, učiteľ mu zapísal neospravedlnené hodiny. Pandémia však zaviedla nové pravidlá. V súčasnosti môže rodič z dôvodu choroby nechať dieťa doma päť dní za sebou. Niektorí riaditelia hlásia, že počet vymeškaných hodín im preto oproti predchádzajúcim rokom stúpol.

Paradoxne, komplexné údaje rezortu školstva naznačujú skôr opak. Vo vyučovacom roku 2018/2019 základné školy evidovali priemerne 6,31 neospravedlnenej hodiny na žiaka. V začínajúcom sa roku pandémie 2019/2020 ich počet klesol na 3,54 hodiny a vlani to bolo 4,22 hodiny. Podobný vývoj sa ukázal aj pri stredných školách.



Deti zostávajú doma preventívne

Dôvodom je aj to, že kvôli šíreniu nebezpečnej infekcie dostali rodičia rozhodnutím ministra väčšie právomoci. V čase zákazu vychádzania mohli dokonca pre strach z nákazy dieťa nechať doma neobmedzene. Hodiny sa automaticky brali ako ospravedlnené.

V súčasnosti stále platí pravidlo, že rodič môže ospravedlniť dieťa z výučby maximálne na päť dní. Podľa školského analytika Petra Zmeka je za vyšším počtom vymeškaných hodín práve vyššia opatrnosť a zodpovednosť rodičov. „Dieťa malo soplíky a nechali ho preventívne doma. Keby tu nebol covid, poslali by ho do školy,“ hovorí pre HN.

Niektoré vzdelávacie inštitúcie však hlásia, že rodičia podpisujú ospravedlnenky až príliš často. Riaditeľka Základnej školy Hlavná v Gelnici potvrdzuje, že niektorí žiaci majú veľmi veľa vymeškaných hodín. „Dôvodom je buď choroba alebo je niekto v rodine pozitívny. Vždy je to pokryté od pani doktorky alebo od rodiča,“ priblížila.

Najväčšie problémy však spôsobuje táto možnosť inštitúciám, ktoré navštevujú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Riaditeľ Základnej školy v Lomničke Miroslav Zelina hovorí, že v takej situácii nemá žiadne páky. „Rodičia toto pravidlo zneužívajú. Na jeden, dva dni dieťa príde, a potom je znova päť dní doma,“ opisuje pre HN.

 

Zdroj: hnonline.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte