Projekt LIRE sa posunul do ďalšej fázy

23.03.2021
Škola a rodina

Dobré správy pre všetkých učiteľov-jazykárov. Projekt LIRE, ktorý sa zameriava hlavne na podporu učiteľov anglického jazyka primárneho vzdelávania a nižšieho sekundárneho vzdelávania, sa v súčasnosti sústreďuje na vznik novej metodickej príručky.

Projekt LIRE začal svoju činnosť v septembri 2020. Čo je nové v projekte? Partneri z českej, slovenskej a poľskej univerzity pracujú na pracovnej verzii metodickej príručky LIRE, ktorá predstavuje súbor materiálov pre učiteľov (O1) anglického jazyka na ZŠ. Metodická príručka bude pozostávať z teoretickej časti o extenzívnom a intenzívnom čítaní, výhodách čítania, rozvoji kritického, kreatívneho myslenia pomocou čítania, o motivovaní k čítaniu, spätnej väzbe a ďalších zaujímavých témach. V praktickej časti budú podrobne rozpracované plány hodín a pracovné listy na prácu s 12 vybranými knihami.

Prešovská univerzita pripravuje plány hodín a pracovné listy k knižkám Anne of Green Gables, PB3 Coco the Clown, Enjoy New York a Harry and an Electrical Problem. Masarykova univerzita ku knižkám In Search of Missing Friend, Sophie´s Dream, Granny Fixit and the Pirate, Egghead a Univerzita A. Mickiewicza v Poznani ku knižkám Pollyana, The Jungle Book, Harry and the Egyptian Tomb, Treasury Island. Pracovná verzia metodickej príručka sa bude v praxi testovať a pripomienkovať na základných školách (ZŠ J.A. Komenského, Sereď,- (SR) ZŠ č. 2 v Poznani (PL) a Základná škola Tišnov, Smíškova (ČR)) od septembra do novembra tohto roka.

O PROJEKTE

V súčasnosti sú cudzie jazyky súčasťou učebných osnov vo všetkých európskych krajinách (väčšine študentov je predstavený ich prvý cudzí jazyk medzi 6 – 9 rokom života). Skúsenosti a výsledky výskumov (1/0716/13 VEGA projekt) potvrdili, že slovenskí študenti majú relatívne dobré teoretické znalosti anglického jazyka, ale zaostávajú v jeho praktickom využití. Rovnaká situácia je v Čechách a Poľsku. To znamená, že po niekoľkých rokoch štúdia cudzieho jazyka v škole väčšina mladých ľudí zo strednej Európy nedokáže viesť jednoduchú konverzáciu v jazyku, ktorý študovali. Na zmiernenie tohto rozdielu od 1. septembra 2020 Základná škola Jana Amosa Komenského v Seredi v partnerstve s tromi univerzitami s medzinárodnou povesťou na Slovensku, v Čechách a Poľsku, základnými školami v Čechách, Poľsku a vydavateľstvom na Slovensku začali realizovať medzinárodný projekt LIRE (Language Interpretation through REading).

Projekt LIRE sa zameriava hlavne na podporu vyučujúcich anglického jazyka primárneho vzdelávania a nižšieho sekundárneho vzdelávania. Projekt je inovatívny, pretože jeho cieľom je spojiť rôzne metódy na posilnenie profilu učiteľskej profesie v snahe zmeniť výučbu cudzieho jazyka prostredníctvom metodiky rozšíreného čítania na vzrušujúce dobrodružstvo pre žiakov. Výsledky výskumov ukazujú, že študenti, ktorí intenzívne čítajú, sa stávajú lepšími čitateľmi, majú lepšiu kvalitu písania, zlepšujú sa ich jazykové schopnosti, schopnosti počúvať a obohacuje sa ich slovná zásoba. Projekt LIRE vybaví učiteľov komplexnými metódami a nástrojmi na podporu a zlepšenie ich vyučovacích postupov.

CIEĽOVÁ SKUPINA

Cieľovou skupinou projektu LIRE sú hlavne vyučujúci anglického jazyka primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania. Projekt je rovnako zameraný na žiakov primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania (8- až 14-ročných žiakov) študujúcich anglický jazyk ako ich druhý jazyk a poskytovateľov školení pre učiteľov, ako sú napríklad univerzity, inštitúcie poskytujúce kontinuálne vzdelávanie a jazykové školy a združenia.

ZAMERANIE PROJEKTU

Poskytnúť učiteľom anglického jazyka aktuálne, inovatívne, na „mieru šité“ metodické materiály a príslušné kompetencie na posilnenie výučby cudzieho jazyka žiakov primárneho vzdelávania. Vytvoriť školenie na mieru a otvorený interaktívny priestor pre učiteľov anglického jazyka na získavanie a vymieňanie si know-how o tom, ako ďalej zlepšovať svoje vyučovacie postupy. Rozvinúť gramotnosť, kritické myslenie, analytické a komunikačné zručnosti u žiakov rovnako ako ich tvorivosť prostredníctvom nového prístupu k učeniu sa cudzieho jazyka.

Viac informácií o projekte sa dozviete na jeho facebookovej stránke. Pridajte si ho medzi svoje obľúbené stránky a nič nové z jeho diania vám neunikne. 

 

 

PARTNERI

 

Zdroj: Školský portál

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte