Odborníčka radí: Ako spríjemniť deťom učenie

25.03.2022
Škola a rodina

Deti sa ľahšie koncentrujú a učia v usporiadanom pracovnom priestore. Hovorí školská psychologička. Podľa nej by tak izba školáka mala byť zariadená podľa niekoľkých pravidiel. Dôležitá je aj farba i osvetlenie. V škole by zase učitelia mali s deťmi častejšie chodiť do prírody.

Situácia s koronavírusom je podľa rezortu školstva pokojnejšia, i keď stále pribúdajú počty nakazených. Povinná karanténa sa v školách skončila. Podľa odborníkov majú deti, pre pandémiu, za sebou náročné obdobie. Školská psychologička vysvetľuje, ako deťom spríjemniť vyučovanie napríklad v prírode. „Je to veľmi dobrá alternatíva obzvlášť po dlhodobom nedobrovoľnom pobyte v domácom prostredí či izolácii. Ak má škola vytvorené podmienky pre pravidelné vyučovanie v exteriéri je to, samozrejme, jednoduchšie,“ hovorí školská psychologička Michaela Artemiou. Vyučovanie vonku je pre deti atraktívnejšie. Zároveň ak učitelia absolvujú s deťmi prechádzky fyzická aktivita je len ďalšou výhodou. „Je však aj možnosť cielene využiť preberané učebné témy a prepojiť ich s aktivitou či pozorovaním vonku – prechádzky, exkurzie. Pre deti je takáto forma vzdelávania sa oveľa prirodzenejšia a zaujímavejšia,“ vysvetlila školská psychologička.

Čo môžu urobiť rodičia?
Deti strávia nad domácimi úlohami niekoľko hodín denne. Podľa psychologičky by tak rodičia mali dbať aj na to, v akej izbe sa učí ich ratolesť. Ideálne by detská izba alebo izba pre školáka mala mať vyhradený priestor na učenie a hranie hier, a tiež brať do úvahy záujmy dieťaťa. Počas učenia sa tak bude menej rozptyľovať a ľahšie sa sústrediť, a v rámci hier zase nerušene relaxovať. „V tomto koncepte by teda nemal chýbať aj jeho pohľad, no a písací stôl s kvalitnou stoličkou, pohodlná posteľ či miesto pre hry, ktorému pomôže dostatok úložného priestoru na odkladanie,“ hovorí školská psychologička

 

Zdroj: femme.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte