Miro Jaroš: Čítanie je jedna z vecí, ktorým verím

05.10.2018
Škola a rodina

Zhovárame sa s populárnym spevákom Mirom Jarošom, ktorý po Adele Banášovej a Petre Polnišovej prevzal žezlo a stal sa tvárou a ambasádorom celonárodnej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok 5. 

Vaše meno sa spája predovšetkým s hudobnou produkciou pre deti, aktuálne ste tvárou čitateľsko-výtvarnej súťaže pre školy Čitateľský oriešok 5. Prezradíte, ako si vyberáte projekty do ktorých vstúpite a ktoré sa rozhodnete podporiť?

Miro Jaroš: Podporujem projekty, ktoré sa mi páčia. Sám sa snažím učiť deti veci, ktorým verím a čítanie je jedna z nich.

Čitateľský oriešok je predovšetkým súťaž o čítaní a tiež maľovaní. Aký vzťah máte k týmto dvom činnostiam?

Miro Jaroš: Rád čítam knihy a noviny. Človek sa veľa dozvie a ak číta správne veci, tak si precvičí nielen písmenká, ale môže sa veľa vecí naučiť. Ako malý som chodil na výtvarnú školu, takže s maľovaním som tiež kamarát.  

Aké knihy uprednostňujete?

Miro Jaroš: Rád čítam životopisy. A potom knihy, ktoré ma motivujú ako mať lepší život a vzťahy s ľuďmi.

Čitateľský oriešok je súťaž pre deti vo veku 8–10 rokov. Spomeniete si ešte, aká bola v tomto veku vaša obľúbená knižka? 

Miro Jaroš: V tábore som si vtedy na jednom výlete kúpil knihu E.T. Mimozemšťan. Tú som mal v tom období najradšej.

Chodili ste v tom čase do knižnice? 

Miro Jaroš: Áno, mal som založený čitateľský preukaz a pravidelne som si chodil požičiavať nové knihy. Bolo to super obdobie.

Hovorí sa o tom, že stále menej čítame, že u nás (a tiež deťoch) vyhrávajú tablety a mobily, počítače... Ako je to s vami a s modernou elektronikou? Podľahli ste jej?

Miro Jaroš: Úprimne sa priznám, podľahol som tomu aj ja. Takmer všetku komunikáciu riešim cez mobil, alebo správy či emaily, ktoré tiež používam hlavne cez mobil. Uvedomujem si, že to nie je dobré, a preto, keď mám voľný deň, nechám si mobil doma. Pre istotu, aby ma to nelákalo, doňho pozerať zo zvyku.

Súťažiaci majú v rámci súťaže Čitateľský oriešok 5 za úlohu prečítať dva rôzne texty a potom prečítaný príbeh spojiť do jednej jedinej kresby. Náročná úloha, alebo nie?

Miro Jaroš: Ľahká. Každý, kto má dostatok fantázie a trošku talentu to hravo zvládne. Verím, že tento rok budeme mať veľa kresieb. Už sa na ne teším.

Čitateľský oriešok je súťaž, do ktorej sa aktuálne húfne prihlasujú školy. Minulý rok sa prihlásilo až 25 000 žiakov. Akým žiakom ste boli vy? A na ktorú školu spomínate najradšej?

Miro Jaroš: Bol som dobrým žiakom. Do štvrtej triedy som mal na vysvedčení samé jednotky. Potom sa to zhoršilo. Začala byť ťažká matematika. Najradšej si spomínam na základnú školu v Tepličke nad Váhom. Mám na ňu veľa pekných spomienok.

Máte nejakú pani učiteľku, na ktorú spomínate dodnes?

Miro Jaroš: Pani učiteľka Valjašková. Kvôli nej som rád chodil do škôlky. Mala k nám deťom veľmi pekný vzťah. Mala nás rada. Jej práca bola poslaním.

Ako spevák sa musíte naučiť veľa textov, poradíte deťom nejaký trik, ako sa rýchlo naučiť a nezabudnúť?

Miro Jaroš: Pre mňa to je úplne ľahké, keďže si všetky texty píšem sám. Poznám svoj slovník, aj to, ako spájam rýmy dokopy. Keď som bol školák, bolo to ťažšie. Nemám dar si veci ľahko zapamätať a preto som sa často bifľoval. Stačilo, že mi vypadlo nejaké slovíčko a nevedel som pokračovať ďalej. Takže v tomto nie som dobrým príkladom. Obdivujem tých, ktorí to dokážu.

Ďakujeme za rozhovor.

Pripomíname, že aktuálne prebieha prihlasovanie do 5. ročníka celoslovenskej súťaže Čitateľský oriešok 5.

Učitelia môžu ešte stále až do 7. novembra 2018 prihlásiť svojich žiakov do súťaže tu.

Okrem zábavy pri lúskaní príbehov z pracovných zošitov TAJOMSTVÁ SVETA a skvelých cien môžu všetky školy, ktoré sa do súťaže zapoja, získať  50 % zľavu na pracovné zošity Tajomstvá sveta z odborného nakladateľstva RAABE Slovensko. 

PRIHLÁSTE SA TU

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte