Len za obedy platím deťom takmer 200 eur!

13.01.2023
Škola a rodina

Ďalší nápor na peňaženky! Rodičov po celom Slovensku prekvapili v novom roku vyššie ceny školských obedov. So zdražovaním mnohí rátali, no napriek tomu ich nové sumy zaskočili. Niektoré školy totiž zdvihli ceny skokovo o vyše 50 percent, a to nie je všetko! Okrem obedov zdraželi aj poobedňajšia družina, školné či príplatok do Združenia rodičov a priateľov školy. Rodičia s viacerými deťmi sú už zúfalí.

Karolína z Bratislavy má tri deti. Matúš (3) a Miško (6) navštevujú škôlku v bratislavskej Petržalke a staršia Kristínka (11) už chodí do šiestej triedy.

Za obedy pre škôlkarov a školáčku platila v starom roku dohromady 110 až 120 eur, podľa toho, koľko dní boli deti v škole. Keď Karolíne prišiel oznam o navýšení poplatkov za školské obedy v novom roku, zostala zaskočená. „Všetko zdraželo, aj potraviny. S tým, že si v novom roku za obedy priplatíme, som počítala,“ povedala.

Netušila však, že navýšenie bude také skokové. „Zvýšenie stravy o euro na deň je zvýšenie o dve tretiny. Pre nás rodičov s tromi deťmi je to žalostné a takmer neúnosné,“ hovorí a vysvetľuje, že predtým platila za obedy v priemere 30 až 45 eur na hlavu za jeden mesiac. „Dokopy to bolo 110 – 120 eur pre tri deti. Teraz je to cca 180 – 190 eur za mesiac. Z toho je 34 eur len réžia. Verím aspoň v to, že strava bude v škôlke a škole odteraz taká chutná, že moje deti budú chodiť domov najedené tak, ako od našej babinky,“ hovorí a sťažuje sa, že raz jej deťom naservírovali iba čisté špagety s kečupom, čo má od výživného jedla poriadne ďaleko. Karolína by mohla svoje deti z obedov odhlásiť a variť im doma. Ako však hovorí, nie je to vôbec jednoduché, keďže každé dieťa má rado niečo iné. Navyše variť by musela podobné jedlá, ako servíruje v ten deň škôlka. Je to vraj preto, aby deti nezávideli obedy tým druhým.

Podobne to vidia aj ďalšie mamičky. Podľa Tatiany suma za obedy neodzrkadľuje kvalitu samotného jedla. „Najhoršie na tom je, že deti tie obedy vôbec nejedia,“ posťažovala sa mamička Tatiana. „Mňa to tiež vytočilo, doteraz som platila za jedno dieťa 31 eur a za druhé 33 eur. Teraz budem platiť 46 a 50 eur. Keby som nevedela, ako to v školských jedálňach chodí, nepoviem nič,“ sťažuje sa aj mamička Martina. Sú však aj takí rodičia, ktorí si jedálne obhajujú. „Školské jedálne nemôžu za to, že elektrina a plyn šli hore. Makajú za minimálnu mzdu, doslova z ničoho dokážu vyčarovať nutrične vyvážené jedlo. Ak sa vám zdá, že napriek tomuto dokážete doma navariť každý deň polievku a hlavné jedlo lacnejšie, nedajte svoje dieťa na obedy. Varte doma,“ odkazuje nespokojným rodičom mamička Miriam.

Školské jedálne sa však už dlhšie sťažujú, že pre vysoké ceny za potraviny nedokážu navariť podľa noriem. Niektoré už preto obmedzili napríklad ovocie či hovädzie mäso. Cena obedov v jednotlivých regiónoch v školách sa líši podľa toho, za koľko nakúpia potraviny. Z mestských častí Bratislavy navýšila poplatky za obedy najviac Petržalka, čo si okamžite všimli aj rodičia. „Inflácia a s ňou spojené zdražovanie dobehli už aj materské a základné školy v správe mestskej časti Bratislava-Petržalka.

 

Zdroj: Plus jeden deň

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte