Janka Trebulová: „Deťom treba nové jedlo predložiť až pätnásťkrát, aby si naň zvykli.“

06.12.2016
Škola a rodina

Celú svoju profesionálnu kariéru zasvätila zdravej výžive a výživovému poradenstvu. Od farmaceutického priemyslu cez reprezentáciu výživy pre novorodencov sa prepracovala až k poradenstvu pre všetkých, čo chcú niečo pozitívne urobiť pre svoje zdravie – tých, čo chcú schudnúť, majú zdravotné problémy, starších a chorých ľudí a aj po operácii. Janka Trebulová svojim klientom ukazuje, že zmenou stravovania sa dá zlepšiť kvalita ich života. Nám porozprávala o jej názore na stravovanie v školských jedálňach.

Kde ste študovali a čo vám škola dala?

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu v Trenčíne, odbor zdravotnícky laborant. V štúdiu som neskôr pokračovala na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, v odbore vedecká výživa ľudí. Patrím dokonca medzi prvých absolventov v tomto odbore. Škola mi dala predovšetkým široký rozhľad v oblasti stravovania, výživy a ukázala mi, aký má výživa dôležitý význam pre naše zdravie.

Chodia vaše deti na obed do školskej jedálne?

Áno, syn. Mám dve deti, deväťročného syna a trinásťročnú dcéru, ktorí navštevujú základnú školu v Dunajskej Lužnej. Dcéra už nechodí do jedálne, je zvyknutá stravovať sa inak ako v školskej jedálni. Má veľmi rada zeleninu v akejkoľvek podobe a tej je v jedálni naozaj málo.

Myslíte si, že škola a školská jedáleň môže zohrávať úlohu pri určovaní stravovacích návykov dospievajúceho dieťaťa?

Určite áno, pretože deti sú ľahko ovplyvniteľné práve tým, čo jedia ich rovesníci. Ja som to videla na príklade svojho malého syna, a to dokonca už v škôlke. Predtým bol naučený jesť všetko – zeleninu, nátierky... Učiteľky mi povedali, že je radosť pozerať sa, ako mu chutí. Keď ostatné deti nezjedli rajčiny, tak ich pozbierali a dali Timurkovi na tanier. Deti sa navzájom ovplyvňujú, ale pokiaľ je to jedlo chutné, tak ho zjedia. Viem, že v niektorých  školách je už  na výber z viacerých druhov jedál alebo v nich pani kuchárky pripravujú nové typy jedál. Zo začiatku je možné, že deti to nezjedia, ale tí starší, ktorí sa takto stravujú už druhí, tretí rok, si na to zvykli a chutí im to. Takže treba to len skúšať. Hovorí sa, že dospelým treba nejaké jedlo naservírovať aspoň päťkrát a potom si naň zvyknú, ale deťom to trvá dlhšie, u detí to treba opakovať až pätnásťkrát.

Príkladom môže byť aj minuloročná reforma školského stravovania, v rámci ktorej boli deťom v školských jedálňach podávané nové typy potravín, napríklad bulgur.

Áno, presne tak. Bulgur je pritom vynikajúca potravina s príjemnou orieškovou chuťou a je oveľa výživnejšia ako klasická ryža.

Vedeli by ste dať radu školským jedálňam, ako žiakov motivovať k správnej životospráve?

Mne osobne by sa páčilo, keby mali deti na výber aspoň z dvoch jedál. A v školských jedálnych lístkoch mi napríklad veľmi chýbajú zeleninové šaláty, čo je alfou a omegou stravovania. Ale rozumiem, že je ťažké v praxi urobiť na škole nejaký zeleninový bufet. Nie je dobrý nápad ponúkať to paušálne, pretože nie každé dieťa je na to zvyknuté. Páči sa mi aj nová myšlienky, že sa zbierajú recepty od detí aj rodičov, a tak sa zisťuje, čo by im chutilo. Zároveň sa to prispôsobuje aj jednotlivým regiónom. Často obedy v školách tvorí len mäso na bielej omáčke, červenej omáčke, zelenej omáčke, stále je to o tom istom. Takže je dobrým nápadom pridávať do jedálnička spomínané nové potraviny, ako je napríklad bulgur.

Ďakujem veľmi pekne za príjemný rozhovor!

Celý rozhovor nájdete v časopise Škola a stravovanie.

 

Zdroj: Krátené/Časopis Škola a stravovanie


Časopis Škola a stravovanie

S cieľom zjednodušiť prácu vedúcich školských jedální a pomôcť im pri povinnostiach v rámci prevádzky zariadenia školského stravovania bol vytvorený časopis Škola a stravovanie.

Vždy vám chceme prinášať najaktuálnejšie informácie a radi by sme vedeli, aké témy vás zaujímajú.
Preto vás prosíme o vyplnenie krátkeho dotazníka:

ANONYMNÝ DOTAZNÍK NÁJDETE TU

 
 
 
 
 
 
V pravidelných rubrikách nájdete:
  • aktualizované informácie o povinnostiach počas prevádzky zariadenia školského stravovania,
  • upozornenia na legislatívne zmeny v oblasti školského stravovania,
  • stanoviská odborníkov k rôznym problémovým situáciám z oblasti personalistiky, financovania a hospodárenia zariadení školského stravovania,
  • usmernenia z hľadiska hygieny školských stravovacích zariadení,
  • rozhovory s osobnosťami z oblasti gastronómie a školského stravovania,
  • najnovšie informácie a zaujímavosti o trendoch v stravovaní a výžive pre deti a mládež.

VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE TU

 

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte