Deti vychovávané v pandémií a ich každodenná realita

11.01.2022
Škola a rodina

Zlaté časy bezstarostného trávenia času sú preč a nik nám ani nevie dať záruku či a kedy budú opäť prítomné. Namiesto toho žijeme zo dňa na deň a sme radi, keď ho v zdraví zvládneme.

Improvizácia je psychicky nesmierne náročný proces. Niet divu, že sme po dvoch rokoch pandémie vyčerpaní, aj keď sa zdá, že nemáme byť z čoho. Musíme byť neustále pripravení všetko meniť z minúty na minútu, stále v strehu a byť schopní operatívne reagovať bez úľavy, ktorú poskytuje rutina. Deti žijú zrazu niečo úplne iné a rodičia sa môžu len bezmocne prizerať. V každej jednej oblasti detského života sa vývoj za posledných 12 mesiacov pozastavil a pandémia postavila deti pred novú realitu so zničujúcimi následkami. Za posledný rok sa zvýšil počet detí, ktoré boli ponechané bez pomoci, hladné, opustené, zneužívané a trpiace úzkosťou. Vzdelávanie stoviek miliónov detí bolo pozastavené. Prístup k základnej zdravotnej starostlivosti – vrátane bežných očkovaní – bol výrazne sťažený.

Žiadne krúžky a šport zanechá v deťoch stopu, ktorú sa zatiaľ nik neodváži pomenovať. Odborníci bijú na poplach. Online svet nenahradí nikdy pohyb.

Psychika detí je narušená. Mali sme možnosť vidieť na nedávnej kauze v Miloslavove, že deti "nevedia čo od dobroty". Strácajú svedomie, cit, empatiu. Komu to však môže dať spoločnosť za vinu? Rodičom, učiteľom, samotným deťom?

Školy pre viac ako 168 miliónov detí v školskom veku na celom svete boli zatvorené takmer celý rok. Dve tretiny krajín, kde boli školy celkom alebo čiastočne uzavreté, sa nachádzajú v Južnej Amerike a oblasti Karibiku. Najmenej jedno z troch detí nemalo prístup k dištančnému vzdelávaniu počas obdobia, keď boli školy zavreté.

V 59 krajinách, kde sa zbierali údaje, utečenci a žiadatelia o azyl nemali zabezpečenú vyhovujúcu ochranu proti ochoreniu COVID-19 v súvislosti so zatvorenými hranicami štátov a zvyšujúcou sa xenofóbiou a izoláciou.

Viac ako 94 miliónov ľudí ocitlo nebezpečenstve nákazy osýpkami v dôsledku pozastavených očkovacích kampaní v 26 krajinách.

 

Zdroj: zenskyweb.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte