Čítať v cudzom jazyku sa vyplatí

18.09.2018
Škola a rodina

Keď čítame knihu máme reálny záujem na tom, aby sme príbehu porozumeli. Pri čítaní v cudzom jazyku to nemusí byť vždy jednoduché.

Môže vás odradiť neznámy text alebo zložitá štylistika. Preto potrebujete cudzojazyčnú beletriu, ktorá váš zámer podporí. Ako na to?

Na základe skúseností sa odporúča začať práve krátkymi zaujímavými príbehmi rôznych žánrov, ktoré boli špeciálne prispôsobené pre čítanie v cudzom jazyku. Takéto knihy sa čítajú pomerne rýchlo a sú jednoduché pre porozumenie aj u začiatočníkov. Pri kúpe knižného titulu v cudzom jazyku, okrem výberu jazyka, treba myslieť aj na úroveň obťažnosti. Platí pravidlo: začnite radšej s niečím jednoduchším.

V adaptovaných dielach cudzojazyčnej beletrie je text vystavaný tak, aby sa mohli čitatelia postupne oboznámiť aj so slovnou zásobou, ktorú ešte nepoznajú. Tie isté slovíčka sa potom v knihe zopakujú niekoľkokrát, aby si ich študent dobre zapamätal. Knihy s lákavým vizuálnym spracovaním sú navyše veľkou motiváciou pre malých i veľkých. Ilustrácie, kresby či mapy môžu pomôcť porozumieť aj ťažším slovám či udalostiam v príbehu. 

Výskum ukazuje, že pravidelné čítanie v cudzom jazyku má za následok rýchlejšie a plynulejšie čítanie. Pomáha naučiť sa používať jazyk prirodzene automaticky. Hlavne študenti základných a stredných škôl môžu pri samoštúdiu s knihou ľahšie porozumieť, ako sa jazyk používa. Čítanie tiež pomáha podporiť schopnosť písať v cudzom jazyku a čo je dôležité, študenti, ktorí pracujú s takouto interaktívnou pomôckou získavajú pozitívny postoj k cudzím jazykom vo všeobecnosti. Čím viac študenti čítajú, gramatika sa stáva ich bežnou zručnosťou. 

Vďaka čítaniu začnú žiaci rozpoznávať, ako sa vety spájajú a vytvárajú do odsekov a ako spoločne tvoria celé texty. Keď žiak alebo študent dočíta knihu v angličtine, nemčine či v inom svetom jazyku, rastie jeho sebavedomie a motivácia čítať ešte viac. 

Odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko pripravilo pre školy akciu 20+10 za zvýhodnených podmienok s takmer 300 knižnými titulmi v piatich svetových jazykoch: vo francúzštine, nemčine, angličtine, taliančine a španielčine. Ak si škola teraz objedná 20 titulov z edície LIBRE a ďalších 10 si k nim môže vybrať zadarmo ako bonus. 

Cudzojazyčná literatúra LIBRE predstavuje dobrú možnosť pre učiteľov i študentov ako kreatívne a efektívne pracovať s textom v cudzom jazyku. Vo vnútri každej knihy nájdu praktickú časť na precvičenie gramatiky a audio CD na správnu výslovnosť.

Jednotlivé diela sú v ponuke RAABE odstupňované podľa veku čitateľov, resp. jazykovej úrovne textov a gramatiky na tri skupiny: 

  • deti vo veku od 5 do 10 rokov,
  • tínedžeri vo veku od 11 do 16 rokov,
  • mladí nad 16 rokov a dospelí.

POZOR:SÚŤAŽ!
Stačí, ak odpoviete na zopár otázok a my vás zaradíme do žrebovania o 5 knižiek z edície cudzojazyčnej beletrie LIBRE.
Zapojte sa do súťaže tu

PRÍLEŽITOSŤ PRE SLOVENSKÉ ŠKOLY!
Práve teraz si môžete doplniť svoje školské knižnice o tituly cudzojazyčnej beletrie LIBRE za zvýhodnených podmienok. Stačí, ak vaša škola objedná 20 titulov z edície LIBRE a ďalších 10 ks k ním môže dostať podľa vlastného úplne zadarmo.
Školy si môžu tituly objednávať tu

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte