Ako Slováci pomáhajú ukrajinským deťom? Vzdelávacou apkou, rozprávkami aj spoločnosťou

11.03.2022
Škola a rodina

Za prvé dva týždne vojna na Ukrajine vyhnala z domovov viac ako dva milióny ľudí. Podľa OSN až milión z utečencov tvoria deti. Na Slovensku sa ihneď zdvihla vlna podpory a solidarity. Forbes.sk sa pozrel na aktivity tunajších súkromných spoločností a iniciatívy, ktoré pomáhajú ukrajinským deťom zvládnuť tieto krízové situácie.

Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi uviedol že na Ukrajine narastá počet detí, ktoré pred vojnou utekajú bez akéhokoľvek sprievodu dospelých. To bol aj prípad 11-ročného chlapca zo Záporožia, ktorého osud v sobotu 5. marca opísala na sociálnej sieti Polícia SR.
„S jednou igelitkou, pasom a telefónnym číslom napísaným na ruke, prišiel úplne sám,” spomenula polícia v statuse. Neskôr vyšlo najavo, že matka s ním nemohla odísť, pretože sa starala o svoju imobilnú mamu. Vďaka číslu na ruke a kúsku papiera v pase sa podarilo skontaktovať s blízkymi, ktorí si pre neho prišli.
Aj vďaka tomuto príbehu sa rozbehla diskusia o tom, ako pomôcť ukrajinským deťom viac ako len existenčne. Spravili sme preto krátky prehľad aktivít Slovákov, ktoré pomáhajú ukrajinským deťom zmenšovať traumu, alebo im umožňujú ďalej sa vzdelávať.

School to Go 
Soficreo je divízia spoločnosti Touch4IT zameraná na tvorbu edukačných technológií. Svoj nástroj Teemea, ktorý vytvorila na vzdelávanie na diaľku počas pandémie, teraz ponúkla bezplatne na prepojenie ukrajinských učiteľov a učiteliek so žiakmi.
Na úprave platformy začali pracovať už 25. februára, Soficreo dodalo riešenie, Studio Echt sa postaralo o názov, vizuálnu identitu a web.
„Prvé hodiny prebehli minulý týždeň. Samozrejme, teraz nejde o to, aby sa deti napríklad hneď učili zlomky. Na začiatok skôr hľadajú psychologickú pomoc. Takže v spolupráci s Ligou za duševné zdravie hľadáme aj ukrajinsky komunikujúcich psychológov, respektíve snažíme sa školiť učiteľov, ako v tejto situácii s deťmi rozprávať,“ povedal Pavol Riška zo Soficreo.
Ak ste v kontakte s ukrajinskými rodinami s deťmi do 14 rokov, alebo s ukrajinskými učiteľkami a učiteľmi alebo psychológmi, určite ich odkážte.

Buddíci pre Ukrajincov
„Zoskupujem ľudí, ktorí chcú pomáhať Ukrajincom v Bratislave integrovať sa do života,“ opisuje projekt Buddíci pre Ukrajincov jeho iniciátorka Lýdia Machová.
V praxi to znamená pomôcť im nájsť si bývanie, ísť s nimi na prvý nákup alebo na cudzineckú políciu, zobrať ich aj s deťmi na zmrzlinu, zaviesť ich niekam v rámci Bratislavy, kým sa zorientujú v MHD, pomôcť im s hľadaním práce a podobne.
„Nemusíte vedieť po rusky ani ukrajinsky a nemusíte mať na to pol dňa času, stačí aj polhodinka – hodinka denne,“ dodáva Machová, ktorá je jazykovou mentorkou. Spolu s kolegami pripravila aj e-book s návodom.
Aktuálne sa snaží dobrovoľníkov skoordinovať tak, aby ochotní ľudia ľahko našli rodiny, ktoré potrebujú pomôcť. A rada by následne inšpirovala aj iné mestá.
Dobrovoľníkov sa za dva a pol dňa prihlásilo takmer 800, pomôcť by mohli aj podnikatelia. „Ak majú šikovných ľudí v tíme a vedeli by mi niekoho posunúť aspoň na mesiac, koho by počas tejto doby aj vedeli zaplatiť, toto by pomohlo úplne najviac,“ dodáva organizátorka.
Ďalšie informácie aj spôsoby zapojenia sa do projektu nájdete
IPčko a psychologická pomoc
Priamo na hraniciach poskytuje krízovú intervenciu, manažment stresu a podporu pre deti počas čakania IPčko, platforma pre psychologickú pomoc pre mladých. V stane vo Vyšnom Nemeckom a v kultúrnom dome v Ubli poskytujú informácie, ale majú aj hry a aktivity pre deti. IPčko zároveň spustilo Krízovú linku pomoci v ukrajinčine.

Rozprávky po ukrajinsky
„Pre deti a všetkých tých, ktorí sa o deti utekajúce pred vojnovým konfliktom starajú, sme vytvorili zoznam liniek na voľne dostupné ukrajinské rozprávky, audioknihy či vzdelávací obsah,“ píše na svojom facebookovom profile Katka Makara.
Pri tvorbe obsahu využili zoznam zo stránky Unicef, ukrajinského vydavateľstva Starý Lev, informácie zo Združenia poľských knihovníkov SPB a tipy od verejnosti. Vita Jamborová pripravila preklad. Svoj tip do voľne dostupného dokumentu môžete pridať aj vy.

Terapia hrou
Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová z CentrumDys so psychologičkami Táňou Klempovou a Máriou Balážovou pracujú na terapeutickom príbehu pre deti, ktoré utekajú pred vojnou. „Aktuálne hľadáme podporu na jeho preklad a zabezpečenie ilustrácií,“ opísala stav projektu Pekarovičová.
Terapeutky z Inštitútu terapie hrou zo Slovenska a Česka chcú pomôcť aj inak. „Cítime potrebu otvoriť herničky pre ukrajinské deti. Pri terapii hrou rozhovor s deťmi nahradzuje hra. Je však nutné sa na to pripraviť. Zahraniční kolegovia nám aktuálne pomáhajú vyriešiť jazykovú bariéru,“ dodáva Pekarovičová.

Reagujú aj škôlky a školy
Medzi prvými sa k pomoci ukrajinským deťom pridali slovenské školy a škôlky. Napríklad Spojená škola Tarasa Ševčenka v Prešove, ktorá jediná na Slovensku vyučuje aj v ukrajinskom jazyku, minulý týždeň prijala 40 detí z Ukrajiny.
Najnovšie sa pridala napríklad súkromná škola Felix. „Urobíme všetko preto, aby sme čo najskôr mohli prijať deti z Ukrajiny tak na prvý, ako aj druhý stupeň. Pre prvý stupeň už teraz hľadáme učiteľa hovoriaceho ukrajinsky, aby sme deti vedeli vzdelávať v ich materinskom jazyku,“ vyjadrila sa za školu Naďa Urbanová.

 

Zdroj: forbes.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte