Vzdelávanie a výchova
Škola doma: Offline učiteľ deťom nepomáha

Koronavírus poslal žiakov domov. Ukazuje sa, že prítomnosť pedagógov na vyučovaní aspoň cez online priestor je v podstate nenahraditeľná.
Prinútiť deti sedieť doma a učiť sa, keď vonku „zúri“ koronavírus, je pre mnohých rodičov náročná úloha. Pre Soňu z Dúbravky je to, naopak, malina. Jej prvák Timur si ráno o 8.45 sadne k tabletu, prihlási sa na počítači do elektronickej triedy, v ktorej už sú spolužiaci aj učiteľka. Vyučujúca zadá, ktoré cvičenie ide trieda robiť. Kto nerozumie, zapne si zvuk a spýta sa. Timur sedí pri tablete, až na pravidelné prestávky, ako prikovaný. Elektronické vyučovanie sa skončí o 11.30. Nebol v škole a zároveň bol. Mama je so súkromnou školou Edulienka, ktorá pre vírus teraz funguje len na diaľku, spokojná. „Tento systém vytvára pocit normálnosti,“ hovorí.
Je to na riaditeľoch. Toto však ani zďaleka nie je pravidlo. Háčik je v tom, že nie všetci učitelia so žiakmi komunikujú online, čo rodičom situáciu značne komplikuje. „Ministerstvo neurčuje spôsob komunikácie učiteľov so žiakmi. Je to na rozhodnutí riaditeľov škôl,“ vyjadril sa rezort školstva.
Pre lepšiu adaptáciu na nové podmienky majú podľa rezortu všetky školy na internete k dispozícii elektronické testy či digitálny obsah. Práve ten by mal učiteľom pomôcť pri komunikácii so žiakmi a pri zadávaní úloh. „Využívanie ponúkaných edukačných materiálov je dobrovoľné. K dispozícii je portál s názvom Viki, ktorý obsahuje edukačný obsah pre materské, základné i stredné školy,“ vyjadrilo sa tlačové oddelenie ministerstva.
Riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho Gabriel Kalna pre HN potvrdil, že niektorí ich pedagógovia využívajú modernejšie možnosti online výučby a napríklad hodina anglického jazyka prebieha aj cez internet. „Pedagógovia sú rôzne zdatní, čo sa týka informačno-komunikačných technológií, takže je to aj na základe ich možností,“ vysvetľuje. Všetky možné audiovizuálne či sociálne prostriedky sa snažia v maximálnej miere využívať aj na bratislavskom Konzervatóriu na Tolstého ulici. „Pri výučbe individuálnych odborných predmetov nám nesmierne pomáhajú aplikácie ako Messenger, WhatsApp či Skype, ktoré jednak umožňujú výučbu v reálnom čase, ale aj nesmierne dôležitý kontakt a komunikáciu študenta s pedagógom,“ hovorí Dagmar Kočišová zo sekretariátu školy.
Na druhej strane s takýmto niečím sa doteraz nestretli rodičia prváka Simona. Odkedy je jeho štátna škola pre vírus zatvorená, raz za týždeň dostane jeho mama od učiteľky cez internet domáce úlohy na päť pracovných dní vopred. Vybavené. Simon je presvedčený, že pre chorobu sú prázdniny, aj keď je učenlivý, ľahko sa dá doma starším bratom zlákať na hru. Efekt pravidelnosti výučby daný chodením do školy sa vytráca a učenie sa mení na frašku. Rodičia tak nemajú na výber a musia nahradiť úlohu školy.
Režim sa snaží udržiavať doma aj Magda, mama tretiaka Jakuba. „Majú násobenie a vetné členy, ktoré si s ním musím prechádzať a vysvetľovať. Učivo na týždeň dostali minulý pondelok, teraz čakáme na nové,“ dodáva. Tak ako väčšina rodičov, aj ona získava zadania cez portál Edupage, prípadne si vyhľadá doplňujúce informácie na sociálnych sieťach. Zaplatené dostanú rovnako Bez ohľadu na to, či sa pedagóg žiakom v týchto dňoch venuje cez online priestor na dennej báze alebo nie, práca z domu nebude mať na mzdu učiteľov žiadny vplyv. Výplatu dostanú v plnej výške aj v prípade, ak im riaditelia nedokážu vytvoriť podmienky na takúto formu výučby. „Je v rozpore so zákonom, ak zamestnávateľ v takýchto prípadoch núti zamestnancov čerpať dovolenku či predstierať dočasnú práceneschopnosť,“ píšu v tlačovej správe školskí odborári.
Zdroj: Hospodarské noviny
Štítky: vyučovanie online