Znepokojivé správy o stave psychológov na našich školách

15.01.2024
Prevádzka školy

Zo 68 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj (PSK), má zmluvu so psychológom v rôznych typoch úväzkoch 13 z nich. Mať psychológa na 100-percentný úväzok si podľa hovorkyne kraja Daši Jeleňovej môžu dovoliť len školy, ktoré majú dostatočný alebo vysoký mzdový normatív.

Financovanie školského psychológa nie je totiž súčasťou normatívu na financovanie mzdových nákladov. "Na 13 školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK pôsobí 13 školských psychológov v rôznych typoch úväzkov. Od 100 percent, napríklad na Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, Spojenej škole Ľudmily Podjavorinskej v Prešove, Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove, či Strednej zdravotníckej škole v Humennom, až po desať až 25-percentné úväzky, ktoré majú Hotelová akadémia Prešov, Škola umeleckého priemyslu v Kežmarku, či Stredná odborná škola služieb Prešov," uviedla Jeleňová.

 

Ako povedala, sú školy, ktoré nemajú zmluvy s psychológom. Financovanie podporných profesií, ako je napríklad školský psychológ, nie je totiž súčasťou normatívu, ktorý dostávajú školy od ministerstva školstva.

"Tento systém tu je od roku 2004. Školy si preto svojich interných školských psychológov musia hradiť zo svojich financií, určených na mzdy učiteľov a nepedagogických zamestnancov. To znamená, že mať psychológa na 100-percentný úväzok si môžu dovoliť len školy, ktoré majú taký počet žiakov, že majú dostatočný mzdový normatív, alebo ich normatív na financovanie je vysoký. Závisí to od typu odborov na školách. Ak by došlo k zmene financovania zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR a financie by išli aj priamo na podporné profesie na školách, školy by mohli mať bez problémov svojich školských psychológov," skonštatovala Jeleňová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte