Zdražie školská strava po zrušení obedov zadarmo?

05.08.2020
Prevádzka školy

Mestá tvrdia, že pre chystané zrušenie obedov zadarmo poplatky za stravovanie meniť nebudú. Väčšina ich zvýšila ešte vlani, po tom, ako od septembra 2019 išli hore finančné pásma.

Ďalšie zmeny finančných pásiem však ministerstvo školstva do budúcna nevylučuje. "Zámerom rezortu školstva je v súlade s rastúcimi cenami potravinových komodít na situáciu reagovať,“ povedal komunikačný odbor rezortu školstva. O platnosti nových finančných pásiem, ak budú stanovené a schválené, bude ministerstvo školstva podľa jeho komunikačného odboru informovať prostredníctvom OÚ odbor školstva v sídle kraja.
"Naše stravovacie zariadenia sú zaradené v druhom finančnom pásme,“ hovorí zástupca primátora mesta Rimavská Sobota Ladislav Rigó. V Rimavskej Sobote tak dotácia pokrývala cenu jedla na prvom stupni, kde jeden obed vyjde na 1,15 eura. Pri starších deťoch sa doplácali tri centy na jeden obed. Rodičia tu platili réžiu tri eurá mesačne. Zmenu cien zatiaľ mesto nechystá – a to ani po prípadnom zrušení dotácie.
Platby za obedy upravili v Poprade minulý rok tiež po zmene finančných pásem ministerstvom školstva. Po zrušení dotácie chce mesto nové sumy ponechať. Obed na prvom stupni základných škôl za 1,08 eura a na druhom stupni 1,16 eura. Meniť sa podľa vedúcej odboru školstva, mládeže a športu na tamojšom mestskom úrade Edity Pilarovej môžu, ak vôbec, len režijné náklady. Chýbať však bude časť z dotácie 1,20 eura, ktorá sa nepoužila na nákup potravín, lebo limit podľa pásma bol nižší. "Tento rozdiel zostával školskej jedálni a mohla ho použiť na materiálne vybavenie, energie či opravy,“ hovorí Pilarová.
Pre zvýšenie potravinových pásem menili ceny stravy aj v Pezinku. V Žiline k zvýšeniu, naopak, podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka neprišlo. K zvýšeniu stravného mesto podľa neho pristúpi len v prípade ďalšieho zdraženia potravín.
Meniť poplatky za obed sa nechystá ani Prešov. "Ak dôjde k zrušeniu takzvaných obedov zadarmo, rodič zaplatí svojmu dieťaťu za jeden obed o 1,20 eura viac ako doteraz,“ povedal hovorca mesta Vladimír Tomek.
Vlani menila ceny smerom hore aj bratislavská mestská časť Karlova Ves. Za jedno jedlo doplácajú rodičia prvostupniarov 76 centov, za starších žiakov 85 centov. Zmenu zatiaľ v Karlovke nechystajú. Bez dotácie 1,20 eura by obed na prvom stupni v karloveských základných školách vyšiel na 1,96 eura, na druhom 2,05 eura.
Nateraz ministerstvo školstva odporúča riadiť sa pri príprave jedál v rámci školského stravovania súčasnými platnými finančnými pásmami a využiť dané rozpätie v plnom rozsahu.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte