Zavrú hygienici školy celoplošne?

01.12.2021
Prevádzka školy

Počty infikovaných sú stále vysoké • Sú ohniskami vzdelávacie inštitúcie? • Ako vidia situáciu učitelia a odborníci

Ťažká dilema! Počty hospitalizovaných sa v nemocniciach dostali na kritickú hranicu 3 500. Spomaliť hrozivé čísla by podľa odborníkov pomohlo aj obmedzenie fungovania škôl. K radikálnemu kroku už pristúpili hygienici vo viacerých okresoch na Slovensku. O celoplošnom zatváraní však nechce ani počuť minister školstva Branislav Gröhling (47). Ten tvrdí, že školy nie sú ohniskami nákazy a majú sa zatvárať ako posledné. Aká je situácia v regiónoch a čo na sprísnenie opatrení hovoria učitelia a odborníci?Orava, východné, stredné a už aj západné Slovensko. Všade už nájdete okresy, kde hygienici obmedzili fungovanie školských zariadení z dôvodu epidemiologickej situácie. Prudký nárast výskytu ochorenia COVID-19 evidujú aj v okresoch Banská Bystrica a Brezno, a to najmä vo vekovej skupine 10 až 14 rokov. „Za uplynulý týždeň sme zaznamenali pretrvávajúci vysoký počet pozitívne testovaných detí do 18 rokov, ktoré tvorili až 17 %,“ uviedla Zora Kľocová Adamčáková z RÚVZ v Banskej Bystrici. Podobná situácia je aj v Rožňave, kde na prezenčnú výučbu prešli žiaci 2. stupňa a stredných škôl. „Viac ako tretina pozitívnych osôb v okrese je vo veku do 18 rokov,“ vysvetlil dôvody zatvárania Ján Varga z RÚVZ v Rožňave. Podobné opatrenia prijali aj v okresoch Čadca, Dolný Kubín, Vranov nad Topľou, Tvrdošín, Námestovo a Lučenec, Piešťany, Trnava a Rimavská Sobota. Hlavný hygienik Ján Mikas tiež vyzval regionálnych kolegov, aby v prípade alarmujúcej situácie neváhali riešiť situáciu radikálne. „Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch plnú podporu hlavného hygienika Jána Mikasa,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.Každé tretie dieťa pozitívne?

Podľa štatistík každé tretie dieťa vo veku 10 až 14 rokov, ktoré prešlo PCR testom, bolo pozitívne. Pozitivita je u nich najväčšia spomedzi všetkých vekových skupín, prepočítaných na 100-tisíc obyvateľov. Analytik Martin Smatana je presvedčený, že zatvorenie stredných škôl a druhého stupňa by na 2 až 3 týždne mohlo situáciu čiastočne vyriešiť. „Teraz je kľúčové, aby sme obmedzili vektor šírenia vírusu. Deti a ich rodičia patria medzi najviac infikované skupiny, ktoré to ďalej šíria aj do rizikových skupín. Práve toto treba obmedziť,“ povedal Smatana pre Denník N.Nechce o tom ani počuť

Prijatý lockdown zatiaľ neprináša ovocie, aké by sme e očakávali. A hoci väčšina koalície by rada splošťovala krivku pozitivity aj cez zatvorené školy, strana SaS si v tomto smere uplatnila právo veta. Minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že čísla nie sú také hrozivé, ako sa na prvý pohľad zdajú. „Naše údaje zo školstva a údaje z NCZI jasne ukazujú, že nemôžeme tvrdiť, že školy sú celoplošne ohniskami. 1,6 % žiakov je pozitívnych, 83 % sa učí prezenčne,“ napísal ešte koncom com minulého týždňa. Argumentuje pritom situáciou z októbra minulého roka, keď sme deti nechali doma pri zhruba 500 prípadoch. „Nechali sme doma pol milióna detí a okolo 150 až 200-tisíc rodičov, ktorí boli s deťmi doma. O niekoľko týždňov sme mali 6-násobný nárast prípadov, tak som sa potom pýtal, kto šíril vírus, keď deti zostali doma,“ uviedol šéf rezortu s tým, že ústretovým krokom je aj skorší začiatok vianočných prázdnin, ktoré sa začnú už od 20. decembra.

 

Zdroj: Nový Čas

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte