Z otvorených škôl majú radosť aj obavy

30.11.2021
Prevádzka školy

Krajina prešla okrem pár výnimiek do celoplošného zatvorenia.
Výučba v triedach pokračuje, no dotknú sa ich obmedzenia.

Minulý týždeň mali v karanténe viac ako polovicu tried. Základná škola v Spišskom Štiavniku má navyše chorých aj piatich učiteľov. „U nás je dosť ťažká situácia. Nám by možno dva týždne dištančnej výučby pomohli,“ hovorí pre HN riaditeľka Mária Martinková. Rovnako to vidí aj mnoho ďalších pedagógov.

Existujú však aj vzdelávacie inštitúcie, ktoré aktuálne výrazné šírenie nákazy nehlásia. Aj preto minister Branislav Grohling presadil, aby sa brány plošne nezabuchli. Odporúčanie odborníkov pritom znelo jasne. Navrhovali, aby sa aspoň na sedem dní zatvoril druhý stupeň aj stredné školy. Strana SaS to však odmietla a na vláde si uplatnila právo veta.Zatiaľ prerušili krúžky

V triedach sa aj naďalej vzdeláva 82,7 percenta žiakov, čo je podľa výpočtov HN vyše 580-tisíc. Istým obmedzeniam sa však od pondelka nevyhnú. Krúžky, umelecké školy a iné mimoškolské aktivity budú fungovať už len dištančne. Navyše má platiť prísny zákaz miešania tried, či už na telesnej výchove alebo na iných hodinách. „Školy budú musieť zabezpečiť v najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach aj v oddelených časoch,“ doplnil Grohling.

Doteraz navyše prvý stupeň nemusel na vyučovaní nosiť rúška. Podľa odborníkov to však mohlo prispieť k zhoršeniu situácie. „Bola to chyba. Všetky relevantné zdravotnícke inštitúcie rúška dôrazne odporúčali,“ povedal pre HN pediater Peter Visolajský. Od štvrtka je prekrytie dýchacích ciest okrem škôlkarov opäť povinné pre všetkých. Toto rozhodnutie víta aj riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna. „Rúška sa nikdy nemali v triedach rušiť. Deti si ich zabúdali nasadiť, keď vyšli z triedy, a neustále sme ich upozorňovali,“ doplnil.

Vzdelávacie inštitúcie sa aj naďalej riadia semaforom. Ak sa objaví pozitívne dieťa alebo pedagóg, riaditeľ môže v danej triede prerušiť výučbu. Ak je infikovaných viac, regionálni hygienici môžu zatvoriť ďalšie triedy alebo aj celú budovu. Podľa posledných údajov je pozitívnych 1,6 percenta žiakov a 3,3 percenta zamestnancov.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte