Vysoké faktúry tlačia školy do problémov

27.01.2023
Prevádzka školy

Ministerstvo predstavilo pomoc pre riaditeľov, nie je však určená všetkým. Na severe pre drahé energie zatvorili škôlku.

Ešte vlani stál plyn 20 eur za megawatthodinu, teraz to bolo o takmer dvesto eur viac. Mesto Dolný Kubín pre vysoké ceny energií dočasne zatvorilo jednotriednu Materskú školu Záskalická. Jedenásť detí a niekoľko zamestnancov presunulo do iných miestnych inštitúcií. Samospráva tým ušetrí približne 25-tisíc eur, ktoré plánuje použiť na skvalitnenie predprimárneho vzdelávania. Škôlky sú spolu s umeleckými školami, centrami voľného času a jedálňami financované z podielových daní miest a obcí. Tie stále čakajú na schému pomoci s drahými energiami, ktorú by malo predstaviť ministerstvo hospodárstva.


Normatív nezvyšovali roky

Rezort školstva však už koncom minulého týždňa priblížil, ako bude vysoké ceny kompenzovať základným, stredným a špeciálnym školám v prenesenom výkone. V týchto dňoch má zbierať údaje o nedoplatkoch za minulý rok a následne má poslať financie riaditeľom. Ďalší mesiac má zisťovať údaje za január a podľa nich doručiť pomoc zo zdrojov ministerstiev financií a hospodárstva. Ján Horecký okrem toho ohlásil, že tento rok na prevádzku škôl pôjde 266 miliónov eur, čo je o 50 miliónov viac ako doteraz.

„Ako bývalý riaditeľ škôl si veľmi dobre uvedomujem, ako potrebné bolo urobiť takúto zmenu. Dnes je to však potrebné dvojnásobne. Je to motivované nielen tým, že za tie roky výrazne narástli náklady škôl a aj ich úlohy a funkcie, ktoré školy musia plniť, ale skokovo narástli aj ceny za energie. Rovnako budeme pokračovať v tom pláne, ktorý sme už ohlásili,“ uviedol vtedy šéf rezortu. Normatív sa naposledy upravoval pred dvadsiatimi rokmi a podľa riaditeľa Základnej školy v Revúcej Emila Valka je nízky a nedostačujúci. „Nemôžeme robiť žiadny rozvoj, iba nevyhnutné platby,“ konštatuje. Faktom je, že tieto prostriedky nie sú určené len na energie, ale na celkový chod vzdelávacej inštitúcie. „Sú určené na všetko, čo škola dostáva na faktúru, okrem miezd, napríklad na pracovné odevy, čistiace prostriedky, poštové a telefónne poplatky,“ vymenovala prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková. Aj keď zvýšenie normatívu o 23 percent predstavuje na prvý pohľad dostatočnú sumu, na pokrytie účtov za energie zrejme stačiť nebude. Januárové zálohové faktúry sú totiž aj trojnásobne vyššie než tie vlaňajšie. Riaditelia mali dilemu, či ich majú zaplatiť a minúť prostriedky na bežnú prevádzku alebo ich neuhradiť a riskovať problémy.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte