Prevádzka školy
Výšku štipendia ovplyvní prospech
Sociálne štipendiá pre stredoškolákov sa budú vyplácať už siedmy rok. Ich poskytovanie sa riadi školským zákonom.
Ľubica Chomová z Ústavu informácií a prognóz školstva v Bratislave, ktorý má túto agendu na starosti, povedala, že tento spôsob stimulácie sa osvedčil. V podstate ide o sumu, ktorej výšku si svojím prospechom môže ovplyvniť každý študent sám.
Pravidlá určuje škola
Štipendium priznáva riaditeľ strednej školy, a to na základe žiadosti študenta. Riaditeľ môže rozhodnúť o tom, či štipendium prizná, alebo neprizná, keďže zo zákona nie je nárokovateľné. Aj pravidlá na priznanie štipendia si určujú samotné školy. „Môže sa stať, že napriek tomu, že rodina je v hmotnej núdzi, respektíve je na úrovni životného minima, štipendium žiak nedostane pre neprospech, zlú dochádzku, porušovanie školského poriadku a podobne,“ povedala Ľubica Chomová.
Spätne sa neposkytuje
V máji poberalo štipendium takmer 11-tisíc stredoškolákov, v porovnaní s tým istým mesiacom pred rokom to bolo približne o 400 študentov menej. Sumu za jún dostanú začiatkom septembra, cez prázdniny sa štipendiá nevyplácajú. „Každý mesiac sa čísla menia, pretože prichádzajú noví žiadatelia a odchádzajú tí, ktorých rodičia sa zamestnali alebo z iných dôvodov skončili podmienky na vyplatenie štipendia,“ povedala Chomová. Spätne sa peniaze neposkytujú. Najviac poberateľov študuje na stredných odborných školách, najmenej sú zastúpené športové gymnáziá. Najväčší záujem o sociálne štipendium je v Prešovskom kraji, najmenší v Bratislavskom.
Zdroj: SITA (SME)