Prevádzka školy

Vyhlásili výsledky súťaže Euroscola 2012

Vyhlásili výsledky súťaže Euroscola 2012
Výsledky súťaže Euroscola 2012 sú už známe, dnes ich slávnostne vyhlásila informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

Víťazmi sa stali: Bilingválne gymnázium M. Hodžu v Sučanoch, Spojená škola Žilina Bytčica, Gymnázium Giraltovce, Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach, Stredná priemyselná škola v Snine, Cirkevné gymnázium Sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou, Obchodná akadémia v Šuranoch a Stredná odborná škola v Pruskom. Študenti a pedagógovia víťazných škôl, 24 študentov a dvaja pedagógovia z každej víťaznej školy, pocestujú za odmenu do sídla Európskeho parlamentu do Štrasburgu. Spolu s rovesníkmi z ďalších 26 členských krajín EÚ budú v parlamente rokovať ako skutoční europoslanci.

Podľa poslankyne EP Anny Záborskej je rozširovanie si vedomostí o Európskej únii pre mladých ľudí obrovskou výhodou. Ocenila najmä motiváciu mladých ľudí získať skúsenosti v európskej oblasti. Poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová vyzdvihla aktívny prístup mladých ľudí k dianiu na európskej úrovni, napríklad v oblasti životného prostredia, jadrovej energetiky či finančnej a ekonomickej krízy. Podľa poslankyne EP Kataríny Neveďalovej sa úroveň projektov v rámci súťaže Euroscola každým rokom zlepšuje. Poslanec EP Jaroslav Paška upozornil na potrebu neustáleho vzdelávania sa, ktoré pomôže mladým ľuďom obstáť v silnej konkurencii.

Riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel ocenil vysokú kvalitu prihlásených projektov. Súťaž prispieva k zvýšeniu informovanosti o fungovaní Európskeho parlamentu a práci poslancov. „Tento zaujímavý projekt je pre mladých ľudí príležitosťou diskutovať o aktuálnych európskych témach priamo v rokovacej sále štrasburského sídla EP,“ uviedol Hajšel. Prostredníctvom programu Euroscola navštívilo sídlo EP v Štrasburgu od roku 2006 vyše 1 700 študentov a vyše 120 pedagógov stredných škôl zo Slovenska.

Do súťaže Euroscola 2012, ktorú zorganizovala Informačná kancelárie EP na Slovensku, sa zapojilo 28 škôl zo Slovenska. Všetky školy, ktoré sa zapojili do súťaže, museli usporiadať jedno alebo viac podujatí (besied, workoshopov, výstav) európskeho rozmeru s prvkom diskusie s poslancami EP alebo zástupcami regionálnych orgánov. Medzi témami tohtoročných projektov najviac rezonovali aktuálne témy ako dlhová kríza, Lisabonská zmluva, ochrana ľudských práv a Sacharovova cena, Európsky rok dobrovoľníctva či Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami. Na mnohých podujatiach, ktoré školy zorganizovali, sa aktívne zúčastnili aj poslanci Európskeho parlamentu. Aktivity presahovali vo väčšine prípadov rámec jednej triedy, študenti pripravili prezentácie pre svojich spolužiakov z nižších ročníkov, a to aj z iných škôl vrátane materských, základných a partnerských škôl zo zahraničia.

Program Euroscola vytvoril Európsky parlament s cieľom oboznámiť mladých ľudí s fungovaním tejto nadnárodnej inštitúcie a umožniť im vymeniť si názory na zaujímavé témy a podnietiť ich k učeniu sa jazykov. Pracovné dni Euroscola sa konajú od roku 1989 a každoročne sa na nich zúčastňuje okolo 10 000 mladých ľudí z celej EÚ.

Zdroj: SITA