Vo Washingtone vystavili prvú mapu Ameriky v čínštine z roku 1602

13.01.2010
Prevádzka školy

Vzácnu 400-ročnú mapu Ameriky vystavili v Kongresovej knižnici vo Washingtone. Ide o prvú mapu amerického kontinentu v čínštine, ktorá označila Floridu za "krajinu kvetov" a Čínu umiestnila do stredu sveta.

Autorom mapy z roku 1602 bol taliansky jezuitský misionár Matteo Ricci, ktorý sa snažil Číne predstaviť západné vedy. V 16. storočí patril k prvým Západniarom žijúcim v miestach, kde je teraz Peking.
      Mapu vyhotovili na žiadosť cisára Wan-liho, obsahuje obrázky a stručný popis častí sveta. O Afrike sa Ricci zmieňuje ako o kontinente s najvyššími horami a najdlhšími riekami sveta.
      Pri charakteristike Severnej Ameriky mapa spomína bizóny, divé kone a región nazvaný Ka-na-ta. V čínštine uvádza aj niektoré časti Strednej a Južnej Ameriky vrátane Guatemaly (Wa-ti-ma-la), mexického Yucatánu (Yu-ho-t'ang) a Chile (Chih-Li).
      Do mapy je zahrnutý aj krátky opis objavenia Ameriky. "V starých časoch nikto ani nevedel, že sú také miesta ako Severná a Južná Amerika alebo Magelanica," napísal Ricci. Použil pritom názov, ktorým prví autori máp označovali Austráliu a Antarktídu.
      "Ale pred stovkami rokov sa Európania na svojich lodiach priplavili k častiam pobrežia, a tak ich objavili," uviedol tvorca prvej čínskej mapy Ameriky.
      Mapa získala prezývku "čierny tulipán kartografie", ktorý nemožno získať, pretože ju bolo tak ťažké nájsť. Vlani v októbri kartografické dielo kúpila nadácia Jamesa Forda Bella za milión dolárov (takmer 700.000 eur).
      Vystavená Ricciho mapa bola roky majetkom súkromného zberateľa z Japonska a zrejme ju uložia v Bellovej knižnici univerzity v Minnesote. Mapa symbolizuje prvé spojenie medzi východom a západom v oblasti myslenia i obchodovania.
      Verejnosti bolo Ricciho dielo predstavené po prvý raz. Mapa má veľkosť 3,6 x 1,5 metra a je vytlačená na šiestich zvitkoch ryžového papiera. V Číne sa už nenachádza žiadny exemplár, o ktorom by sa vedelo.
      Knižnica zhotoví aj digitálnu verziu, ktorú umiestni na internete pre potreby vedcov a študentov. Niekoľko originálnych kópií mapy existuje vo vatikánskych knižniciach a v zbierkach vo Francúzsku a v Japonsku.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte