V Slovenskej národnej galérii otvorili výstavu Bruselský sen

25.09.2009
Prevádzka školy

Bruselský sen je názov výstavy, ktorú 24. septembra podvečer otvorili v Slovenskej národnej galérii (SNG). Predstavuje svetovú výstavu Expo 1958 v Bruseli ako historický medzník svetovej povojnovej histórie aj ako synonymum československého úspechu na nej. Je koncipovaná zároveň ako sonda do kultúry prelomového obdobia na hranici 50. rokov a zlatých šesťdesiatych rokov.

Výstava Bruselský sen približuje nielen dobovú atmosféru Expo 1958, podobu československej expozície, inštaláciu a scénické stvárnenie i kľúčové exponáty pavilónu, ale aj historicko-politické pozadie vzniku expozície, okolnosti príprav a získané ocenenia. Popri autentických exponátoch, bohatej fotodokumentácii prináša výstava spomienky aktérov a pamätníkov. Obrazový a textový materiál dopĺňajú projekcie dobových filmových materiálov, predovšetkým dokument Expo 58 režiséra Martina Řezníčka. Československý pavilón sa na výstave stal najobľúbenejšou expozíciou návštevníkov a získal hlavnú cenu – Zlatú hviezdu. Medzi najzaujímavejšie a najprogresívnejšie exponáty patrilo sklo, textilné exponáty a predovšetkým intermediálne novinky – divadlo Laterna magika a polyekran.

V druhej časti potom výstava predstavuje výrobky, ktorých výrobu vyvolali úspechy z tejto výstavy. Nostalgiu vyvolajú elektrospotrebiče, medzi nimi vysávače Jupiter a Pluto, výrobky z roku 1958, kuchynský mixér Pragomix Speciál (1956), prvý elektrický holiaci strojček Alfa (1958), tranzistorový prijímač Minor (1960), kufríkový písací stroj Consul (1962), gramofón Supraphon MD 020 (1957), televízory Kriváň a Ametyst, oba vyrobené v roku 1960 či magnetofón Sonet B3 (1965). Zaujmú aj výrobky úžitkovej keramiky, dekoračné predmety aj bytové doplnky z éry prvej polovice 60-tych rokov. Súčasťou exponátov je aj maketa Kaplanovej turbíny, ktorá bola v Bruseli v skutočnej veľkosti súčasťou expozície pri vstupe do Československého pavilónu. Výstava v Bratislave je doplnená o diela Jozefa Kostku, Ľudovíta Fullu a Ladislava Gudernu, autorov výtvarných prác pre jednotlivé časti expozície československého pavilónu zo zbierky Slovenskej národnej galérie. Výstava na pôde SNG je druhou reprízou po premiérovom uvedení v Galérii hlavného mesta Prahy a v Moravskej galérii v Brne v minulom roku, ktorý bol aj 50. výročím konania výstavy Expo 58 v Bruseli.

"Pre mňa je vždy veľmi dôležité doporučiť jednotlivé exponáty v rámci výstavy ako celku. Má dve hlavné časti, tá prvá približuje samotné Expo a dovoľuje nám aspoň trochu si urobiť predstavu, ako tá Československá expozícia vyzerala, ktorá tam veľmi uspela a získala Zlatú medailu. Tá druhá časť približuje to, čo Expo rozpútalo, to znamená zrodenie a rozšírenie moderného dizajnu na konci 50-tych a v 60-tych rokoch," povedala pre TASR kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Veľký úspech zaznamenala výstava v Galérii hlavného mesta Prahy, v Mestskej knižnici, kde ju v priebehu 4 mesiacov navštívilo viac ako 30 tisíc návštevníkov a bola jej venovaná veľká mediálna pozornosť. Podobný záujem vyvolala výstava aj v Moravskej galérii v Brne.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte