V školskom výbore vystúpil rektor Mečár, minister Mikolaj si ho nevypočul

19.11.2009
Prevádzka školy

Vysvetľovanie kauzy expresných diplomov od rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka si dnes v školskom parlamentnom výbore nevypočul minister školstva Ján Mikolaj (SNS). "Ja som ho nepozval," zdôvodnil svoj odchod pred vystúpením rektora Miroslava Mečára. Vysvetlil, že sa s ním už stretol skôr.

Mečár nestihol zodpovedať ani otázky poslancov, zastavil ho totiž návrh Ferdinanda Devínskeho z SDKÚ-DS, ktorý žiadal, aby bola rozprava ukončená. Tvrdil, že rektor na pôde parlamentu znamená spolitizovanie prípadu a zásah do autonómie vysokej školy. Podporili ho koaliční poslanci.

Šéfka parlamentného výboru a stranícka kolegyňa Tatiana Rosová komentovala, že má pre toto rozhodnutie Devínskeho ako bývalého rektora (Univerzity Komenského, pozn. TASR) pochopenie. "Ale podľa mojej mienky to sa žiadnemu zásahu do autonómie nepodobá," dodala s tým, že poslanci pozvali Mečára ako manažéra "inštitúcie, ktorá je platená zo štátneho rozpočtu a ktorá vyvoláva veľké otázniky v celej verejnosti".

Zákonodarcovia sa napokon dohodli na poslaneckom prieskume na Trenčianskej univerzite, termín zatiaľ nie je známy.

Rektor Mečár vo výbore požiadal o možnosť hovoriť neverejne, bez účasti médií. V jeho zámere ho hlasovaním podporili prítomní len koaliční poslanci, návrh však neprešiel.

"Beriem to ako križiacku výpravu na Trenčiansku univerzitu," vyhlásil Mečár. "Je mi ľúto môjho kolegu a kolegyňu, ktorých považujem za čestných ľudí," pokračoval. Dodal, že sa cíti "ako fackovací panák". Pre médiá sa nechce vyjadrovať, kým sa neskončí šetrenie na škole.

Podľa Rosovej rečnil rektor veľmi zoširoka a citlivých tém sa veľmi nedotkol.

Martin Fronc (KDH) ocenil, že rektor prišiel. "Kde inde sa máme zaujímať o tieto veci, ak nie na výbore," povedal. Dodal, že neexistuje žiadna "snaha ťaženia proti univerzite, ale chceme mať informácie z prvej ruky, aby sme mohli zaujať stanoviská."

Diskusiu o univerzite náhle navrhol ukončiť opozičný poslanec Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS) procedurálnym návrhom a okamžitým hlasovaním. Povedal, že rektor v parlamente znamená jasné spolitizovanie prípadu. K stopnutiu diskusie mu hlasmi pomohli piati koaliční poslanci. "Je to jasné spolitizovanie celej kauzy. Zásadným spôsobom totiž ohrozuje samosprávny charakter vysokej školy," podčiarkol Devínsky. Dodal, že bol aj proti tomu, aby Mečára vôbec pozývali na rokovanie výboru.

"Prečo si myslím, že akademická pôda je nedotknuteľná, prečo o tom nemožno hovoriť pred verejnosťou?" opýtal sa László Szigeti (SMK). Šéfka výboru Tatiana Rosová (SDKÚ DS) reagovala, že pozvanie rektora bolo pokusom nezjednodušovať celú kauzu. "Aby sme ho mali vyjasnený v celej jeho šírke a hĺbke," vysvetlila.

"Zdá sa, že tá situácia je skutočne horšia a horšia. My teraz už kontrolujeme všetko," povedal minister Mikolaj počas predčasného odchodu z výboru. Nálezy zatiaľ nekonkretizoval. Mohli by byť známe o dva až tri týždne.

Podľa doterajších výsledkov kontroly mali deti dekana Daniela Bánociho i členka Akademického senátu Drahomíra Janíková získať diplomy na škole neštandardne rýchlo..

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte