Ústav rómskych európskych štúdií má riešiť rómsku otázku

02.10.2009
Prevádzka školy

Potreba riešenia rómskej otázky je taká aktuálna, že je nutné mať takéto pracovisko a pripravovať tu ľudí na prácu s rómskou komunitou. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti slávnostného otvorenia Ústavu rómskych európskych štúdií (ÚREŠ) jeho riaditeľ Ladislav Fízik. Novootvorené pracovisko patrí Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (VŠZSP sv. Alžbety).

Ako Fízik pokračoval, rozhodnutie otvoriť ÚREŠ v priestoroch Základnej školy Bakossová uskutočnili v priebehu roka 2009. "Zrealizovala sa rekonštrukcia jednej časti Základnej školy Bakossová a v podstate vytvorili sa všetky predpoklady na štúdium," objasnil Fízik s tým, že dali dohromady profesorov i docentov tak, aby tu mohol prebiehať normálny výchovno-vzdelávací proces.

"My sme sa držali jednej myšlienky, ktorá je zásadná. Držali sme sa Ústavy SR, kde sa hovorí, že každá národnosť má právo hovoriť svojím jazykom, zriaďovať inštitúcie," objasnil Fízik. Zatiaľ sa prihlásilo 113 poslucháčov s titulom bakalár, ktorí budú ďalej študovať na magistrov, a 56 prvákov.

Študenti sa môžu na škole zatiaľ učiť v odbore Sociálna práca s rómskou komunitou v externej forme. Vyučovanie sa začína v sobotu 3. októbra.

Ako však Fízik dodal, do budúcnosti plánujú vytvoriť päť katedier a zabezpečiť tiež denné štúdium, všetko záleží od toho, aký bude o ÚREŠ záujem. "Je treba katedru jazyka, rodiny a sociálnej práce, politológie, všetko, čo je potrebné v riešení otázky Rómov na Slovensku."

Fízik upozornil, že pracovisko vzniklo bez prostriedkov od štátu, len z prostriedkov VŠZSP sv. Alžbety. Jeho zariadenie stálo približne 1,5 milióna Sk (49.791 eur). Jeden semester vyjde študenta na 239 eur (7200 Sk).

"Je plán, aby toto bolo vedecké pracovisko, kde by si ľudia mohli vymieňať názory," konštatoval Fízik.

Povedal, že do budúcnosti chystajú aj projekt strednej školy, ktorá bude pripravovať na štúdium na ÚREŠ. Experimentálne by chceli tiež vytvoriť internátnu základnú školu pre talentované deti zameranú na šport.

Ako dodal Fízik, Banskú Bystricu si pre toto pracovisko vybrali aj preto, že je tolerantným mestom, kde žije početná rómska inteligencia.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte