Trnavské deti začal voziť prvý školský autobus

03.12.2009
Prevádzka školy

Malý Samir nasadne každé ráno o 7.35 hodine do autobusu, ktorý poň príde až na ulicu, kde býva. Po ňom o päť minút nastúpia Peťko a Miškou a na ďalších zastávkach ďalšie deti. Posledný je o 8.10 hodine Aleš a potom už autobus zastaví až pred budovou školy.

Takto to vyzerá v Trnave už niekoľko dní, odvtedy, čo Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) Montessori na Limbovej ulici zakúpila pre svoje potreby malý školský autobus. Za volantom sedí ujo Adam, ktorý svojich pasažierov dobre pozná, má na nich telefónny kontakt a je ochotný aj chvíľku počkať, ak sa niekde zabudli. Vyučovanie sa na škole začína až o pol deviatej, takže všetci stíhajú.

Vozidlo sa nedá v uliciach Trnavy prehliadnuť. Upútavkou na ňom sú samotné deti tejto školy, ktoré sa usmievajú vo svojich školských modro-bielo-oranžových rovnošatách na všetkých, čo idú po trase autobusu. "V tomto školskom roku sú to podľa bydlísk detí ulice Tekela, Hlúbika, Špačinská, cez sídlisko Prednádražie až po sídlisko Linčianska, kde sídlime," povedala riaditeľka školy Gabriela Cabanová. Zámerom školy bolo odbremeniť rodičov od denného vozenia detí na vyučovanie. "Takto namiesto mnohých áut chodí jeden autobus. Je to ekonomickejšie i ekologickejšie," dodala. Dôležitým momentom je, ako uviedla, i bezpečnosť detí.

Podľa Cabanovej bude mať vozidlo využitie aj pre cestovanie detí za inými aktivitami, ako sú školské výlety či exkurzie. "V tomto týždni ideme napríklad do Bratislavy na predstavenie bábkového divadla," uviedla riaditeľka.

ZŠ s MŠ funguje na Limbovej ulici v Trnave od tohto školského roku. Pracuje na vyučovacom princípe, pomenovanom po zakladateľke Marie Montessori, kde sa kladie dôraz na individualitu žiaka, jeho schopnosti osvojiť si učivo a na stimulujúcom prostredí. Zaujímavosťou je skutočnosť, že sa v tejto škole nestretajú s tradičnými žiackymi knižkami ani s klasickou dĺžkou vyučovacích hodín. Trnavská škola je v súčasnosti druhou tohto druhu na Slovensku, vo svete je Montessori už sto rokov používanou a obľúbenou metódou. V susednom Česku je najmenej dvadsať takýchto škôl.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte