Strojnícka fakulta STU bude spolupracovať s automobilkou

29.09.2009
Prevádzka školy

Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave pripravuje študijné zameranie Automobilová produkcia. Vyplýva to z dohody o spolupráci, ktorú dnes na tlačovej konferencii podpísali zástupcovia univerzity a spoločnosti Volkswagen Slovakia, a.s. (VW).

Spolupráca zahŕňa vytvorenie študijného zamerania Automobilová produkcia, kooperáciu vo vedeckovýskumnej oblasti a v oblasti realizácie. Firma investuje do tohto projektu v najbližších troch rokoch viac ako 300.000 eur (deväť miliónov Sk), TASR informoval Vladimír Machalík z oddelenia komunikácie spoločnosti.

„Ako výrobca automobilov chceme nielen prispieť ku skvalitneniu vzdelávania v tomto smere a poskytnúť naše vedomosti a skúsenosti z výroby špičkových vozidiel, ale aj zakomponovať študentov a vedeckých pracovníkov do výskumu a vývoja výrobných metód,“ uviedol predseda predstavenstva automobilky Andreas Tostmann. Poukázal najmä na dôležitosť skĺbenia teórie a praxe. „Teória bez praxe je ako voz bez osi, prax bez teórie ako voz bez cesty,“ dodal.

Na študijný program Výrobné systémy a manažérstvo kvality so zameraním Automobilová produkcia sa po prvý raz budú môcť záujemcovia prihlásiť v školskom roku 2010-2011. Aktuálny sa tak stane už pre súčasných druhákov SjF STU. Koncern poskytne odborníkov pre vyučovanie špecializovaných predmetov a spoluprácu pri tvorbe učebných plánov. "Gro budú zabezpečovať naši učitelia s tým, že pri predmetoch, kde má Volkswagen špeciálne požiadavky, časť predmetu zabezpečí odborník z firmy," dodala pre TASR garantka programu Edita Hekelová.

Program zároveň ponúkne odborné stáže v závodoch koncernu a stáže a prednášky na zahraničných vysokých školách ako sú Technická univerzita Braunschweig, AutoUni, Odborná vysoká škola Ingolstadt a ďalšie.

Od roku 2011 plánujú vytvorenie samostatného študijného programu a v roku 2012 medzinárodný študijný program Euroinžinier v automobilovom priemysle. Výrobca automobilov a SjF STU budú spolupracovať tiež na príprave a riešení medzinárodných vedeckovýskumných a vzdelávacích projektov.

Spoločne zabezpečia aj podmienky pre stáže mladých výskumníkov vo VW,“ uviedol Bohdan Wojnar, člen predstavenstva pre personálnu oblasť spoločnosti.

V rámci propagácie technického vzdelávania SjF STU organizuje aj projekt Strojárska olympiáda. Aj na ňom sa spomínaná automobilka v súčasnosti podieľa a spoluprácu plánuje aj do budúcnosti. Ako generálny partner prispeje na súčasný ročník sumou 5000 eur (150.000 Sk). Strojárska olympiáda patrí medzi najúspešnejšie projekty v oblasti stredoškolského vzdelávania na Slovensku. Koncern a Strojnícka fakulta STU tak spolupracujú nielen na vzdelávaní vysokoškolákov, ale aj žiakov stredných škôl.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte