Slávnostný galavečer v SND bol poctou 20.výročiu novembrových udalostí

18.11.2009
Prevádzka školy

Pod názvom Dvadsať rokov demokracie sa dnes večer v novej budove Slovenského národného divadla uskutočnil slávnostný galavečer k výročiu Nežnej revolúcie za účasti trojice najvyšších štátnych predstaviteľov - prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Pavla Pašku a premiéra Róberta Fica. Paška zároveň prevzal záštitu nad celým slávnostným večerom.

V úvode programu prirovnal dosky javiska SND k Európe, tej Európe, ktorej je Slovensko už niekoľko rokov plnoprávnym platným členom a dodal: „Úspešný príbeh sa začal odvíjať práve pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy bolo dosť tých, ktorí sa nezmierili a boli pripravení, bolo dosť tých, ktorí pochopili a hlavne bolo strašne veľa tých, ktorí povedali áno, takto to chceme.“

Krátky brífing po skončení galaprogramu uviedol Pavol Paška slovami: "Máme za sebou príjemný večer, som veľmi rád, že to potvrdili aj moji priatelia a kolegovia," ako hostiteľ ponúkol slovo prezidentovi Európskeho parlamentu Jerzymu Buzekovi a predsedovi Senátu Parlamentu Českej republiky Přemyslovi Sobotkovi.

"Počnúc 17.novembrom 1989 neboli tieto dni úžasnými a dôležitými dňami len pre Slovákov, Čechov, Poliakov a ďalších, boli znamením pre všetkých Európanov. Bolo to u vás, kde sa začala nová demokracia, ktorá predstavovala nádej pre celú Európu. Už to nie sú len krajiny, ktoré budovali demokraciu v tej dobe, sme v Európe spoločne. Tým to však nekončí, práve naopak, musíme sa pozerať do budúcnosti, je pred nami množstvo práce. Pred šestnástimi rokmi sa rozdelilo Československo, dnes však vidím, že sme všetci spolu na jednej lodi, Slováci aj Česi rovnako spolupracujete s ostatnými, to je dobrá správa, ku ktorej vám blahoželám," povedal Jerzy Buzek.

"17. november bol pre Československo v roku 1989 bol obrovsky významný dátum. Vrátili sme sa do demokratického sveta, z ktorého sme boli násilne vytrhnutí v roku 1948. To, že sme sa s kolegom Paškom dohodli, že začneme v Prahe v senáte stretnutie post komunistických krajín a dnes večer pokračujeme tu, je skutočne signálom, že naše vzťahy sú excelentné, sú výborné, a myslím si, že do budúcna sme ukážkou, ako by mali jednotlivé krajiny spolupracovať. Nejde však iba o 17. november, ide o celý rok 1989, začali to Poliaci slobodnými voľbami, pokračovalo to pádom múra, následne Československo a skončilo to, bohužiaľ veľmi krvavo v Rumunsku. Som ale rád, že celá stredná a východná Európa je späť tam kde patrí, v demokracii," uviedol Přemysl Sobotka.

Pozvaní hostia na čele so šéfom Európskeho parlamentu Buzekom potleskom ocenili účinkujúcich v programe večera, ktorý v priamom prenose prenášala Slovenská televízia. V ňom vystúpili á capella Fragile s piesňami Do batôžka a Fragile, tanečná skupina Spin Jara Bekra s kreáciou Nežná revolúcia, Slovenský ľudový umelecký kolektív s tanečným vystúpením Spod Tatier, sólistka opery SND Ľubica Vargicová s áriou Magdalény z Pucciniho opery Lastovička, Slovenské divadlo tanca s fragmentom Vstanie z popola z tanečného divadla Vták Ohnivák a skupina IMT Smile s novou úpravou piesne Sľúbili sme si lásku.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte