Školskí odborári žiadajú prezidentku, aby sa pre tretiu hodinu telesnej výchovy obrátila na Ústavný súd

22.06.2023
Prevádzka školy

Šéf školských odborárov uviedol, že poslanci parlamentu nielenže nerešpektovali pripomienky prezidentky a prelomili jej veto, ale nerešpektovali ani odporúčania odborníkov, ministerstva školstva a ďalších organizácií.

Odborový zväz školstva negatívne vníma prijatie novely školského zákona, ktorým sa zavádza tretia hodina telesnej výchovy (TV) v základných školách. Spoločne s prezidentom Zväzu školských asociácií a združení Pavelom Sadloňom a prezidentkou Združenia základných škôl Slovenska Evou Horníkovou vyzývajú prezidentku SR, vládu SR a poslancov Národnej rady SR, ktorí zákon nepodporili, aby podali návrh na Ústavný súd (ÚS) SR o nesúlad schváleného zákona s Ústavou SR a zároveň požiadali o pozastavenie účinnosti zákona. TASR o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Šéf školských odborárov uviedol, že poslanci parlamentu nielenže nerešpektovali pripomienky prezidentky SR a prelomili jej veto, ale nerešpektovali ani odporúčania Štátnej školskej inšpekcie, ministerstva školstva, školských odborárov a ostatných stavovských a profesijných organizácií.

„Za najväčší nedostatok tohto zákona považujeme jeho nesystémovosť a krátky čas na uvedenie zákona do praxe. Školy nedisponujú kapacitami na plnohodnotné zabezpečenie vyučovania takéhoto rozsahu hodín TV. Tým bude ovplyvnená tvorba rozvrhu, pretože hodiny telesnej a športovej výchovy budú musieť byť aj v popoludňajších hodinách, čo bude mať dosah na mimoškolskú záujmovú činnosť,” uviedol Ondek. Ako doplnil, školy zároveň nedisponujú dostatočným počtom kvalifikovaných učiteľov telesnej a športovej výchovy.

Zavedenie tretej hodiny telocviku zníži podľa neho počet hodín iných vyučovacích predmetov, čo bude mať za následok zníženie úrovne vzdelávania v daných predmetoch. Odborový zväz školstva podporuje myšlienku, ktorej cieľom je zvýšiť fyzickú zdatnosť detí a boj proti obezite, nie však krokmi, ktoré sa majú realizovať v krátkom čase a bez adekvátnej podpory.

„Cvičenie na chodbách”

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte