Škola v lete? Skúsenosti nie sú dobré

04.05.2020
Prevádzka školy

Namiesto prázdnin budú deti v školách dobiehať zameškané učivo? Takéto riešenie pripustil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Riaditelia základných škôl, ale aj obce a mestá ako zriaďovatelia nie sú návrhom nadšení. Poukazujú najmä na vysokú pravdepodobnosť, že žiaci o takúto formu vzdelávania na dobrovoľnej báze nebudú mať záujem a školy to vyjde draho.

Škola v lete? Skúsenosti nie sú dobré

Brány základných a stredných škôl by sa v lete mohli otvoriť v prípade, ak bude priaznivá epidemiologická situácia a čísla nakazených budú aj naďalej nízke. „Bolo by to v prospech detí,“ vysvetľoval Matovič na sociálnej sieti. Jeho nápad sa týka „detí z chudobných rodín“. „Desiatky tisíc detí nemajú doma internet, nemajú doma počítač či tablet. Keď sa im skončia,prázdniny’ a následné skutočné prázdniny, budú v obrovskej nevýhode voči svojim rovesníkom,“ pokračoval premiér v statuse.
Položil pritom dve otázky: Je správne umožniť týmto deťom dobehnúť v lete zameškané učivo? A budú to chcieť rodičia?
Rezort školstva zatiaľ na premiérove slová nereagoval. Matovičov návrh prekvapil aj samosprávu. Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka je otázne, či by rodičia túto možnosť využili.
Aj Združenie základných škôl Slovenska nie je nadšené týmto nápadom. Podľa jeho predstaviteľky Evy Tchúrikovej by skôr privítali, kedy deti chodili do školy aspoň v júni. „Dalo by sa aspoň niečo dobrať, čiastočne ujednotiť vedomosti žiakov,“ vysvetľuje Tchúriková, ktorá je aj riaditeľkou Základnej školy s materskou školou Palín v okrese Michalovce. Z vlastnej skúsenosti hovorí, že pri organizovaní letnej školy sa stretávala s nezáujmom o učenie či už zo strany žiakov, alebo rodičov.

ZMOS potrebuje konkrétny plán
Či by bola letná škola povinná, alebo na báze dobrovoľnosti Matovič nespresnil ani v sobotnej diskusnej relácii RTVS, ani na sociálnej sieti. Na otázku, či zvažujú zrušenie letných prázdnin, odpovedal, že nie všetky deti mali počas krízy rovnaké možnosti venovať sa štúdiu vzhľadom na pomery, z akých pochádzajú. „Je, samozrejme, v ich záujme, aby sme túto medzeru dobehli,“ poznamenal. Skoré otváranie škôlok podľa premiéra v pláne zatiaľ nie je. „Nie všetci rodičia sú ochotní dať svoje deti do škôlok už teraz,“ uviedol premiér.
Mestá a obce, ktoré sú najčastejšími zriaďovateľmi základných a stredných škôl, premiérov plán prekvapil. „Táto informácia je pre nás nová, máme ju len z médií, premiér s nami o ničom takom nediskutoval,“ potvrdil pre Pravdu hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Kaliňák. Dodal, že na jednej strane Matovičov návrh chápu, pretože mnohí ľudia, ktorí by chceli aktuálne pracovať, nemôžu a musia byť doma s deťmi.
„Na druhej strane, ak by to bolo na báze dobrovoľnosti, je otázne, do akej miery by to žiaci a ich rodičia využili,“ poukázal Kaliňák. Na konkrétnejší postoj by však ZMOS potreboval viac informácií – od premiéra aj ministerstva školstva. „Potrebujeme vedieť, aká je konkrétna predstava na zavedenie tohto opatrenia a budeme sa môcť vyjadriť vo vzťahu k školám,“ skonštatoval Kaliňák.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte