Prevádzka školy
S výskumom gymnazistov o Židoch v regióne sa zoznámia zahraniční študenti
Študenti detvianskeho gymnázia pod vedením profesorky Anny Bartókovej zbierali informácie k téme od vlaňajšej jesene. Zamerali sa najmä na príchod Židov do Detvy a okolia, obdobie prvej ČSR, autonómiu a tiež na ich pohnuté osudy počas Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945. Výsledky svojho výskumu predstavili verejnosti začiatkom leta na výstave v Podpolianskom múzeu v Detve.
"Nebolo ľahké hľadať dávno zabudnuté osudy, nitky k rodinám, ktoré tu kedysi žili, pracovali a boli súčasťou tunajšieho obyvateľstva. Bolo nutné vrátiť sa nielen k odbornej literatúre či navštíviť archívy, matriky, pamätné miesta, ale k slovu sa dostali hlavne žijúci pamätníci, regionálne židovské komunity i potomkovia židovských rodín, ktorí v niektorých rokoch výrazne ovplyvňovali tunajší verejný i hospodársky život," uviedla pre TASR vedúca múzea Renáta Babicová.
Navyše, študenti prezentovali svoje výsledky aj počas výskumu, a to formou rôznych prezentácii a prednášok v školách i na pôde múzea. "Výstava na 12 paneloch sprístupňuje verejnosti len časť poznatkov, ku ktorým sme sa počas roka dopracovali," pripomenula Babicová.
V rámci trojdňového pobytu zahraničných študentov v Detve pre nich pedagógovia devianskeho gymnázia pripravili aj odborné exkurzie, dokumentujúce hlavne židovské pamiatky v Detve, Zvolene, Lučenci, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Nitre.
Finálnym produktom projektu je okrem výstavy aj DVD a v blízkej budúcnosti aj publikácia, ktorej autormi budú vybraní študenti z každej zúčastnenej krajiny. V nej budú prezentovať svoj región, osudy židovskej komunity, genealógiu miestneho židovského obyvateľstva a hlavne – ideu spolupatričnosti a tolerancie medzi rozdielnymi krajinami.
Výsledky svojich zistení prezentovali študenti už v Poľsku, ktoré bolo zároveň prvou hosťujúcou krajinou ostatných účastníkov.
Medzinárodný študentský projekt mapovania života židovských komunít na území krajín strednej a východnej Európy je súčasťou RITA programu. Spoluorganizátormi sú spolky Deutsch Jewish Humanitarian Fund a Fundacja Batorego.
Zdroj: TASR