Prevádzka školy

Rezort neplánuje päťpercentný limit pre gymnáziá zrušiť

Rezort neplánuje päťpercentný limit pre gymnáziá zrušiť
Ministerstvo školstva neplánuje zrušiť opatrenie, ktoré hovorí o tom, že na osemročné gymnáziá môže nastúpiť päť percent detí z piatakov základných škôl.

V budúcom školskom roku má toto opatrenie nadobudnúť účinnosť. V školskom zákone túto zmenu zakotvili ešte za ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), v období ministrovania Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) účinnosť ustanovenia na tri roky odsunuli. Osemročné gymnáziá v Bratislave hovoria o opatrení, ktoré ich zlikviduje.

"Rezort školstva chce týmto krokom prispieť k zvýšeniu kvality vzdelávania v základných školách, z ktorých mnohé trpeli výrazným odlivom talentovaných žiakov," uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Skúsenosti z praxe podľa neho potvrdili, že odchod najšikovnejších žiakov v školách spôsobil stratu pozitívnych vzorov. "Okrem toho ministerstvo školstva zohľadnilo závery OECD, že príliš skorá selekcia žiakov nie je prínosná a naopak neselektívne vzdelávacie modely sú demokratickejšie, znižujú sociálne rozdiely a zvyšujú celkovú vzdelanosť," hovorí Kaliňák. Hovorca tiež zdôraznil, že päťpercentný limit nie je novinkou a v zákone je od roku 2008.

Táto zmena sa zrejme najviac dotkne Bratislavského kraja, v ktorom je 32 osemročných gymnázií. Zo súčasných 4 888 žiakov piateho ročníka základných škôl by totiž podľa päťpercentného limitu mohli osemročné gymnáziá v kraji prijať dohromady 244 žiakov. Keď počet detí Okresný úrad rozrátal medzi školy, na jedno gymnázium pripadlo sedem resp. osem detí. "Ja so siedmimi deťmi triedu neotvorím, to je samovražda," hovorí riaditeľka osemročného Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave Gabriela Dorňáková. Podobne to vidia aj na Gymnáziu Grösslingová v Bratislave. Jeho riaditeľka Alena Vokounová hovorí, že taký nízky počet v triede by ich pri súčasnom financovaní školstva na žiaka zlikvidoval. "Triedu s toľkými žiakmi si možno môže dovoliť súkromné gymnázium, my nie," hovorí.

Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom 11 osemročných gymnázií. V budúcom školskom roku na nich vyjde 88 detí. Proti zmene už kraj poslal odvolanie ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Predseda kraja Pavol Frešo chce, aby sa znova odložila účinnosť päťpercentného kvóra, kým sa nájde riešenie. Podľa informácií z okresného úradu ani jedno z 32 gymnázií v kraji so súčasným obmedzením počtu žiakov nesúhlasí. "Zriaďovatelia gymnázií sa odvolali voči prvostupňovému rozhodnutiu a v druhom stupni bude o tejto záležitosti rozhodovať ministerstvo školstva ako odvolací orgán," vysvetľuje vedúca odboru školstva na Okresnom úrade Bratislava Soňa Hanzlovičová. Ministerstvo školstva však hovorí, že opatrenie zrušiť neplánuje.

Zdroj: SITA