Prezidentka a D. Bútora diskutovali so študentmi o hoaxoch

20.06.2023
Prevádzka školy

Kritické myslenie a hoaxy boli témou utorkovej diskusie študentov a pedagógov Obchodnej akadémie (OA) v Trnave s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou a ministrom školstva Danielom Bútorom. Mladí ľudia hovorili hosťom o svojich skúsenostiach hľadania pravdy, o nástrahách, ktoré musia identifikovať a o možnostiach, ktoré pri tom využívajú.

Na stretnutí so zhruba piatimi desiatkami stredoškolákov sa zúčastnila aj hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská, predseda Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom školy, Jozef Viskupič, riaditeľka OA Marta Bačíková i riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie Ondrej Schütz.

"Je to začiatok našej dlhšej série stretnutí," povedal minister školstva, ktorý sa ujal moderovania. Prezidentka v úvode uviedla, že tému otvárať je dôležité, aby "sme si spoločne rozumeli, pretože to je predpoklad spolupráce". A kooperácia zohráva dôležitú úlohu pri manažovaní spoločnosti, zvlášť v obdobiach krízy. Vyzdvihla v tomto kontexte úlohu mladej generácie, ktorá po čase nastúpi do vedúcich postov riadenia štátu a musí byť pripravená. 

"Na školu sme prišli počúvať," doplnil Bútora. Kritické myslenie a hoaxy vnímajú, ako uviedol, ako veľkú civilizačnú tému a školy a ich postoje k otázke sú veľmi dôležité. "Budeme navštevovať rôzne školy po celom Slovensku a vrátime sa okrem rozhovorov k novému štátnemu vzdelávaciemu systému aj ku kritickému mysleniu," povedal minister. 

Z rozhovorov na trnavskej OA si odnášajú obe strany podľa neho uvedomenie, že hoaxy a potreba kritického myslenia sa týka všetkých. "Hovorili sme, že pre spoločnosť je dobré a zdravé, keď sú rôzne názory, pohľady a postoje, ale treba ich stavať na jednom vnímaní reality," uviedol. Vo veku sociálnych médií, skresľovaní reality a umelej inteligencie to bude rozhodujúci moment. Tínedžeri sú podľa neho najlepšou vzorkou, s ktorými sa dá téma rozdebatovať. 

Ďalšou zastávkou ministra školstva v Trnave bola Základná škola s materskou školou v Trnave-Modranke, ktorá je jednou zo 40  škôl, zapojených do pilotného kola nového štátneho vzdelávacieho systému. 

Zdroj: TASR

TIP PRE UČITEĽOV

KRITICKÉ MYSLENIE PRE 8.–9. ROČNÍK ZŠ A PRE GYMNÁZIÁ S OSEMROČNÝM ŠTÚDIOM

Pracovný zošit plný cvičení a úloh zameraných na tréning zručností, ktoré tvoria predpoklady pre schopnosť kriticky myslieť, najmä čítanie s porozumením a vyhodnocovanie dôležitých myšlienok, komunikovať vlastné myšlienky presvedčivo a zrozumiteľne. Pracovný zošit Kritické myslenie pre 8. a 9. ročník ZŠ a osemročné gymnáziá je prvou a aktuálne jedinou ucelenou edukačnou publikáciou svojho druhu pre školy a laickú verejnosť.

• Žiaci sa učia skúmať okolitý svet, nepodliehať prvému dojmu, trénovať si myslenie a schopnosť komunikovať, prehodnocovať predsudky, odlíšiť fakty od názorov, základy argumentácie, sformulovať tvrdenie, zdôvodňovať, vyhľadávať dôkazy, vedieť urobiť informované rozhodnutie a zostaviť pravidlá vlastnej sociálnej siete.

• Úlohy a aktivity sú usporiadané do troch okruhov, ktoré sú prehľadne farebne odlíšené vo vnútri aj v obsahu.

• Pracovný zošit je využiteľný na hodinách dejepisu, občianskej náuky, etickej výchovy, slovenského jazyka a literatúry, na triednických hodinách.  

Pracovný zošit si už teraz môžete objednať TU

Viac titulov na rozvoj kritického myslenia žiakov nájdete TU

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte