Premiér pripúšťa dohodu s učiteľmi až po voľbách

12.01.2016
Prevádzka školy

V rozhovore pre HN sa premiér Robert Fico vyjadril aj k protestom učiteľov a ich požiadavke na zvýšenie platov.

* Okrem sestier sú tu aj požiadavky učiteľov, ktorých situácia sa za 23 rokov tiež zásadne nezlepšila. Čo hovoríte na tie?

Priznajme si aspoň jednu vec. Štyrikrát sme zvyšovali platy učiteľov, dokopy bol nárast 22 percent. Ukážte mi iné odvetvie, kde by bol taký nárast. Bolo vládnym záväzkom dostať platy učiteľov nad priemer v národnom hospodárstve. To sa nám podarilo naplniť. Ale nemôžeme k tejto otázke pristúpiť pod tlakom argumentov, že platy v Rakúsku alebo Nemecku sú tri- či štyritisíc eur. Azda si nebudeme vysvetľovať, s akým dedičstvom štartovalo Slovensko v roku 1993. Máme záujem zlepšovať učiteľov, zdravotníkov. Rovnako však vidíme veľa politiky v tom, že sa otázka platov učiteľov otvára pred voľbami. Nebránim sa tomu, aby toto bolo predmetom programového vyhlásenia, potom si však budeme musieť jasne pomenovať aj iné otázky.

* Aké?

Koľko je učiteľov, koľko hodín učia. Koľko je vysokoškolákov, či budeme podporovať rýchlokurzy geniality, kde niekto dostáva vysokoškolský titul len za to, že si zaplatí. Je pred nami veľa otázok. Ak sú zástupcovia učiteľov ochotní o nich diskutovať, sme pripravení pokračovať vo zvyšovaní rozpočtu na školstvo. Ale bude si to vyžadovať aj rozhodnutia z ich strany.

* Pripúšťate rokovania ešte pred voľbami?

Máme začiatok januára, legislatívny proces je uzatvorený, sme v predvolebnej kampani.

* Hovoríme o nejakej predbežnej dohode?

Nie som nekorektný partner, je pred voľbami. Ak by učitelia šli za opozíciou, sľúbila by im čokoľvek. Uzatvárať dohody s vládou, ktorá je niekoľko desiatok dní pred voľbami, je politicky nerealizovateľné.

* Váš minister odobral akreditáciu prvej vysokej škole. Vy hovoríte o rýchlokurzoch geniality. Sú teda ohrozené ďalšie školy?

Nie som tu nato, aby som naznačoval, či sa bude, alebo nebude niečo rušiť. Buď škola bude spĺňať prísne kritériá, ktoré sú nastavené a má právo na existenciu, alebo nebude. Hlásim sa k niektorým veľmi vážnym rozhodnutiam: poďme sa rozprávať o počte právnikov, politológov na Slovensku. Aj samotní rektori hovoria, že musíme začať pristupovať k istým štrukturálnym zmenám v oblasti vysokoškolského vzdelania. V oblasti ponuky, ktorú dávame mladým ľuďom.

* Čo sú štrukturálne zmeny?

Napríklad, že budeme musieť viac podporovať technické vzdelanie. Sme krajina, ktorá je založená na priemysle. V súčasnosti máme voľných možno 50- až 60-tisíc pracovných miest, pričom ide často o pracovné miesta technického charakteru. Možno však treba posúvať študentov, aby išli študovať technické smery, lebo je to výhodnejšie.

Uzatvárať dohody s vládou, ktorá je niekoľko desiatok dní pred voľbami, je politicky nerealizovateľné.

Zdroj: Hospodárske noviny

→ všetky správy

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte