Plavčan bude Kažimíra žiadať o viac peňazí na platy, asistentov a modernizáciu škôl

27.04.2017
Prevádzka školy

Finančné prostriedky chce minister školstva Peter Plavčan smerovať do zvýšenia počtu osobných asistentov na základných školách, na zvýšenie platov učiteľov a na riešenie modernizačného dlhu v regionálnom školstve.

Všetky tieto ciele v istej podobe obsahuje aj rozpracovaný reformný dokument Učiace sa Slovensko. TRENDU to počas verejnej diskusie o dokumente na Ekonomickej univerzite v Bratislave povedal minister školstva Peter Plavčan. Rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom o budúcoročnom rozpočte pre školstvo sa začnú v júni. 

Tri oblasti
Pedagógovia v regionálnom aj vysokom školstve by si mali podľa minuloročnej dohody so školskými odbormi od septembra polepšiť o šesť percent k aktuálnym tarifám, podľa P. Plavčana si to vyžiada 109 miliónov eur. 
Základné školy na tento školský rok požiadali o peniaze na vyše 3 900 osobných asistentov, ministerstvo však našlo financie len na 1 700 osôb (15 miliónov eur). Na vykrytie všetkých požiadaviek na asistentov je podľa prepočtov rezortu potrebných ďalších 20 miliónov eur. O zavedenie povinnosti vykryť všetky požiadavky škôl na asistentov do zákona už tento rok bojovala aj opozícia, no neprešla cez odpor ministra financií a koaličnú väčšinu. 
Do tretice – s dobiehaním modernizačného dlhu základných a stredných škôl počíta program vlády z roku 2016. Rezort už v tejto oblasti vypracoval analýzu, ktorá mapuje potreby škôl a zodpovedajúce návrhy opatrení. Objem výdavkov zatiaľ rezort nezverejnil. 
Predvolebný rok

Uvedené je dobrou správou vzhľadom na predpokladané zvýšenie financií pre školstvo. Ministrom uvádzané výdavky, o ktorých bude v lete rokovať s ministerstvom financií, však zjavne vyplývajú skôr zo starších úloh a zámerov rezortu (napríklad z programového vyhlásenia vlády), než by boli výsledkom dokumentu Učiace sa Slovensko. V podstate to znamená, že financovanie zámerov reformy treba očakávať najskôr v roku 2019 – rok pred voľbami. 
Na druhej strane, minister P. Plavčan nevylučuje, že „niektoré úlohy, ktoré nepotrebujú finančné krytie, sa začnú plniť už tento rok“. Tiež treba povedať, že spomínané tri požiadavky – na platy, asistentov a modernizáciu - sú v súlade so zámermi reformného dokumentu. 
Papier a realita

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte