Prevádzka školy

O výchove a vzdelávaní na stredných školách

Škola má byť nielen miestom poskytujúcim žiakom nové vedomosti, ale aj miestom, v ktorom sa žiaci cítia bezpečne, v ktorom môžu rozvíjať nielen kognitívnu, ale aj emocionálnu stránku svojej osobnosti. K tejto problematike usporiadal odbor školstva, mládeže, športu a kultúry Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja koncom minulého mesiaca v Zlatých Moravciach konferenciu na tému Výchovno-vzdelávacia klíma školy, jeden z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich výsledky výchovy a vzdelávania.

Záštitu nad touto výchovno-vzdelávacou konferenciou prevzal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a zúčastnili sa na nej zástupcovia štátnej správy, štátnej školskej inšpekcie, vysokých škôl, Slovenského inštitútu mládeže - IUVENTA, ako aj vzácni hosti z partnerského regiónu Vysočina z Českej republiky.
  
Jej cieľom bolo prezentovať dôležitosť osobnosti riaditeľa školy pri tvorbe výchovno-vzdelávacej klímy školy, zdôrazniť potrebu a význam spolupráce žiackej samosprávy s vedením školy, výmena názorov a skúseností odborníkov a riaditeľov stredných škôl na danú tému a formulovanie návrhov na zlepšenie práce riaditeľa v uvedenej oblasti. V úvodnom referáte sa profesorka Gabriela Porubská z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre - garantka konferencie - venovala dosahu školskej klímy na kvalitu vzdelávania. Tú na stredných školách a možnosti jej zlepšenia analyzovali prítomní formou panelovej diskusie v sekciách.
  
Účastníci konferencie dospeli k záverom, že činnosť žiackych školských rád na stredných školách treba podporiť napríklad aj zorganizovaním seminára o ich kompetenciách. Zúčastnení sa zhodli tiež na tom, že priaznivá klíma školy by mala vychádzať z definovania hodnotovej bázy školy – akejsi filozofie školy a vo veľkej miere závisí od štýlu riadenia vedúceho zamestnanca smerom k pedagógom, ako i od spolupráce s rodičmi školy. Pretože čím lepšia je tvorivá klíma v prostredí, kde sa žiak učí, tým lepšie sú podmienky na rozvoj jeho tvorivých schopností.

Zdroj: TASR

Štítky: ministerstvo školstva