O všetkom bude rozhodovať semafor

19.08.2020
Prevádzka školy

Minister Branislav Gröhling predstavil sériu opatrení pred ná stupom žiakov a študentov do základných, stredných a vysokých škôl.

Školy budú od nového školského roka fungovať na základe rozdelenia do troch fáz. Na dlhoočakávanej tlačovej konferencii to potvrdil minister školstva Branislav Gröhling (46), ktorý ubezpečil, že školy zatvárať nebude. Zároveň však vyžaduje, aby každé jedno zariadenie vyčlenilo miestnosť určenú na izoláciu.
Rezort školstva vypracoval v ostatných dňoch manuál, ktorý stanovuje základné prevádzkové podmienky týkajúce sa od materských až po vysoké školy počas trvania pandémie. Všetky opatrenia majú smerovať k zavedeniu odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR založených na princípe ROR – rúško, odstup, ruky. „Sú to opatrenia, ktoré sme už zažili, nie sú komplikované. Vyžadujú si však zodpovednosť a dodržiavanie. Uvedomujeme si, že školy budú mať isté náklady,“ uviedol minister školstva s tým, že preto na tento zámer vyčlenil pre školy štyri milióny eur. Môžu ich využiť napríklad na dezinfekčné prostriedky. Gröhling nechce, aby sa školy zatvárali z dôvodu šírenia nového koronavírusu opäť celoplošne. Podmienkou však je, aby sa všade vyčlenila jedna miestnosť na bezprostrednú izoláciu. Minister školstva upresnil, že tam, kde sa objaví podozrenie, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia a potvrdil, že pri podozrení na nákazu novým koronavírusom u detí bude škola informovať rodičov a tí budú mať následne povinnosť upovedomiť lekára. Rodičia ani škola nebudú kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová uviedla, že sa blíži jesenné obdobie, pre ktoré je typická chrípka či prechladnutie. „Ak by mali školy volať na regionálny úrad verejného zdravotníctva vždy, keď niekto zakašle, volali by neustále,“ poznamenala Prokopová. Branislav Gröhling dodal, že ministerstvo plánuje postupovať individuálne
podľa každého regiónu a situácie v ňom. „Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú jednotlivé ohniská nákazy sledovať a na základe toho rozhodnú o opatreniach,“ povedal. Na školách v rizikových oblastiach budú podľa neho platiť prísne opatrenia. Meranie teploty pri vstupe žiakov však nebude povinné, pokiaľ škola nebude v červenej fáze. Školy však zabezpečia, aby bola pri vstupe do budovy dostupná dezinfekcia rúk.
Rúška sa nebudú týkať detí, ktoré navštevujú materskú školu. Žiaci prvého stupňa základných škôl nemusia nosiť rúška v triedach, ale rezort školstva im to odporúča a prikláňa sa k tomu aj premiér Igor Matovič. „Čím viac detí aj na prvom stupni bude rúška mať, tým viac si ochránia svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov. A tým viac zabránime, aby sme chorobu prípadne šírili v rámci triedy a potom následne aj kdekoľvek inde,“ poznamenal predseda vlády, ktorý zároveň chápe, že malým deťom sa v rúškach ťažko dýcha. „Ale keď to zvládne 70 – 80 percent detí, tak vždy lepšie, ako keď povieme všetkým, že to nemusia mať,“ uviedol. Počas prvých dvoch týždňov nového školského roka bude nosenie rúšok pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredoškolákov a vysokoškolákov povinné. Rezort školstva odporúča, aby sa v triedach často a intenzívne vetralo, toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami. Odporúča sa nepoužívať klimatizáciu a ventilátory. Do 14. septembra sa nemajú spájať vo vyučovaní skupiny žiakov z rôznych tried.
Ďalšou novinkou je, že telocvične a ostatné vnútorné priestory na šport sa do 20. septembra používať nebudú. Rezort školstva zároveň neodporúča, aby sa spájali rôzne triedy v školských kluboch detí, naopak, odporúča, aby sa žiaci stravovali po triedach, prípadne priamo v triedach. Školský rok 2020/2021 sa začína 2. septembra, dochádzka na vyučovanie je pre žiakov povinná. Výnimky na nosenie rúška nebudú automatické a nebudú plošne aplikovateľné na deti trpiace alergiami a respiračnými ochoreniami. Podľa Prokopovej práve nosenie rúška dieťa ochráni nielen pred koronavírusom, ale aj chrípkou a bakteriálnymi ochoreniami. Je možné, že výnimka sa bude vzťahovať na deti s poruchami autistického spektra. „Jednotlivé prípady budeme posudzovať individuálne,“ dodala Prokopová. Minister na záver predstavil svoj návrh týkajúci sa vysokých škôl. „Odporúčame vysokým školám, aby sa začiatok semestra začal 28. septembra, väčšina vysokých škôl to akceptuje. Niektoré školy musia ešte urobiť určité kroky,“ povedal Gröhling.

Rodičia ani škola nebudú kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte