Novelu VŠ zákona postaví na zmenách, ktoré chystal Jurzyca

20.04.2012
Prevádzka školy

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) sa chystá predložiť novelu vysokoškolského zákona už na jeseň. Stavať chce pritom na zmenách, ktoré nestihol presadiť jeho predchodca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).

"Zhodneme sa, že to, čo bolo pripravené a kde nájdeme spoločnú reč, budeme predkladať do parlamentu na jeseň a súčasne tam niektoré veci ešte dotiahneme," povedal novinárom Čaplovič po tom, čo ho spolu s rektormi prijal prezident Ivan Gašparovič. Ambíciu ministra stavať na Jurzycovom návrhu potvrdil aj šéf Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Libor Vozár. "Pán minister deklaroval pripravenosť diskutovať o tejto novele ako východisku pre budúcu novelu," uviedol Vozár s tým, že SRK by mala na novele úzko spolupracovať.

Čaplovič považuje za chybu, že rezort doposiaľ nevyhodnotil početné zmeny, ktoré sa do školstva zavádzali v rokoch 2000 až 2010. Zmeny plánuje aj vo financovaní vysokých škôl, ktoré chce rozdeliť na dve roviny. Iné kritériá by mali platiť pre humanitné a iné pre technické a prírodovedné smery. Na podrobnostiach sa bude dohadovať s rektormi. Vysoké školy sa takejto filozofii nebránia. "My máme problém, že musíme nabrať veľa študentov, ktorých nevieme na technikách a prírodných vedách vychovať, oni majú zase problém s tým, že nemajú karentované publikácie. Oni sú užitoční a vhodní na niečo a my sme zas určení na niečo iné," povedal predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško.

Minister plánuje zatlačiť aj na Akreditačnú komisiu, ktorá by podľa neho mala pritvrdiť kritériá na hodnotenie škôl. Už o pár mesiacov sa však školy začnú pripravovať na obnovenie akreditácie, niektoré z nich budú musieť odovzdať akreditačné materiály už budúci rok. Čaplovič popiera, že by sprísnenie akreditačných kritérií znamenali zmenu pravidiel počas hry. "Ideme to robiť v spolupráci so Slovenskou rektorskou konferenciou, preto pevne verím, že mnohí rektori sú informovaní, aké kroky uskutočníme," argumentuje Čaplovič. Smieško vraví, že nejde o zmenu pravidiel, ale len o nový spôsob vyhodnocovania informácií o školách. "Existujú databázy publikačnej činnosti, databázy projektovej úspešnosti, databázy zapojenia do európskych štrukturálnych fondov, to všetko sa vie a na základe toho sa hodnotí veda. Teraz to len treba správne interpretovať, lebo doteraz sa to interpretovalo mäkko," konštatoval Smieško.

S rektormi a prezidentom dnes Čaplovič hovoril aj o spôsobe, akým mladú generáciu viac motivovať na technické a prírodné vedy. Minister vidí cestu v posilnení matematiky, fyziky a prírodných vied už na druhom stupni základnej školy a stredných školách. Potvrdil ambíciu presadiť aj povinnú maturitu z matematiky v gymnáziách. "Viem si predstaviť, že prírodovedné zameranie časti gymnázia by malo mať matematiku ako maturitný predmet povinnú, ale viem si predstaviť, že môžu byť aj humanitne zamerané triedy na gymnáziách, ktoré budú mať ťažisko v inej oblasti," okomentoval Vozár.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte