Prevádzka školy

Noc výskumníkov je tu

Noc výskumníkov je tu
Pod mottom Veda je dobrodružstvo sa uskutoční ôsmy voľne prístupný festival vedy Európska noc výskumníkov v piatich slovenských mestách. Okrem Bratislavy so samostatným programom aj v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Tatranskej Lomnici.

"Celkove bude v nich 154 stánkov, z toho tretina patrí Slovenskej akadémii vied (SAV). Budeme prezentovať aj výsledky výskumu zo Slovenskou technickou univerzitou, čo je fantastická spolupráca so vzdelávacou inštitúciou. Tiež obrovský projekt Korpus slovenského jazyka, ktorý je dostupný na internete," uviedol na štvrtkovej (25.9.) tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda SAV Pavol Šajgalík. Podľa Dušana Chreneka z Európskej komisie na Slovensku je Noc výskumníkov dobrý príklad európskej spolupráce aj šírenia vedy a výskumu. Vlani ho vo všetkých mestách navštívilo 1,5 milióna záujemcov. "Festival je príležitosť pre širokú verejnosť nazrieť do kuchyne slovenskej vedy, spoznať jej osobnosti a ukázať mladým ľuďom, že veda je dobrodružstvo a zábava, zároveň veľký potenciál na študovanie," zdôvodnila riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a výskumu v spoločnosti Andrea Putalová.

Zahraničným hosťom festivalu je nemecká spoločnosť Festo, ktorá sa inšpiruje prírodnými vplyvmi na techniku v bionických projektoch. Takými sú lietajúce modely BionicOpter podľa vážky, ultraľahký aerodynamický model SmartBird inšpirovaný vtákom alebo manipulačný systém Bionic Handling Assistant podľa slonieho chobota.

"Predvedieme ich na našej konferencii," prisľúbil Elias Knubben z rodinnej spoločnosti Festo, ktorá dodáva pneumatické a elektrické automatizačné systémy do 176 krajín.

Akcia v Bratislave
Podujatie sa koná pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Pellegriniho, primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša.

V Bratislave bude festival od 9. hodiny do polnoci v Starej tržnici, V-klube a Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea. Okrem stánkov sú v programe rôzne interaktívne exponáty, pokusy, prednášky a diskusie s vedcami. Návštevníci sa dozvedia o genetike vzniku chorôb, uvidia evolúciu rybími očami, laserovým ED skenerom zmapujú každý objekt, objavia kryštály života, nanotechnológie budúcnosti a všeličo iné. V rámci celoslovenského podujatia Noc výskumníkov svoje aktivity predstaví aj Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Verejnosť si bude môcť vyskúšať elektronické testové úlohy či vypočuť si prednášku o pridanej hodnote vo vzdelávaní. "Novinkou počas tohtoročnej Európskej Noci výskumníkov bude prednáška pod názvom Dá sa vypočítať, ktorá škola je lepšia?, v ktorej sa ukrýva podstata pridanej hodnoty vo vzdelávaní, ktorú skúmajú odborní pracovníci NÚCEM-u v národnom projekte," uviedla manažérka publicity národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania Mária Grebeňová-Laczová.

Vo V-klube NÚCEM zriadi aj miniučebňu, kde si návštevníci festivalu môžu vyskúšať moderné elektronické úlohy so zameraním na finančnú, štatistickú, prírodovednú, čitateľskú a matematickú gramotnosť, ako aj úlohy z maturitného testu zo slovenčiny, či učiteľský test, ktorý vychádza z výrokov pedagóga J. A. Komenského. "Testy z gramotnosti sú určené predovšetkým na to, aby žiaci využili svoje vedomosti v riešení príkladov, ktoré vychádzajú zo situácií v živote," dodala Grebeňová-Laczová.

Noc v Žiline
Najnovšie objavy vo výskume nanotechnológií, využitie laserov, prevádzku železníc, simulácie dopravných sietí či elektrinu a obnoviteľné zdroje dnes na Festivale vedy – Európskej noci výskumníkov v Žiline predstavuje 26 stánkov. Festival sa podľa hovorkyne Žilinskej univerzity (ŽU) Kataríny Géčovej tento rok nesie v duchu motta Veda je dobrodružstvo. „Návštevníci odhaľujú tajomstvá prvej pomoci, dozvedajú sa, aké vedomosti musí mať profesionálny záchranár. Testujú si zručnosť v poskytovaní prvej pomoci a ako reagovať v situáciách, kedy je potrebné zachrániť život. Učia sa aj zaujímavé fakty o alergiách v detskom veku, ich význame a vplyve na neskorší rozvoj astmy. Pripravená je cesta s elektromobilmi do minulosti, súčasnosti a budúcnosti, kde sa zoznamujú so slovenskými elektromobilmi, ich vynálezcami a prototypom elektrickej motokáry,“ informovala Géčová. Zároveň prenikajú do výskumu mikrosveta, technológií, priemyselnej robotiky a zisťujú, ako môže robot pomôcť pri učení v školách. „Letecký simulátor odhaľuje riešenie kritických situácií počas letu a na vlastnej koži si skúšajú rolu moderátora v Live televíznom štúdiu. Pomocou digitálnej technológie zachytávajú svoj virtuálny svet a dozvedajú sa, že veľký brat vidí každého z nás a rozpozná nás podľa biometrických znakov medzi miliardami ľudí na svete,“ doplnila hovorkyňa ŽU.

Celodennú prehliadku najnovších výsledkov slovenskej vedy a výskumu dopĺňa sprievodný program so zábavnými vedeckými kvízmi a súťažami. „Súčasťou programu, ktorý trvá do 21. hodiny, sú Live prenosy z hlavného podujatia v Bratislave a vedecké prednášky priamo na pódiu. Návštevníci môžu povzbudiť tiež školské tímy, ktoré si zmerajú sily pri konštruovaní objektov zo stavebnice Merkur,“ uzatvorila Géčová.

Zdroj: TASR