Prevádzka školy
Najviac nezamestnaných je z fakúlt v Košiciach
Údaje o tom, koľko absolventov jednotlivých vysokých škôl je bez práce, zverejnilo vlani aj ministerstvo školstva. ARRA však využila inú metodológiu a tak dostala aj iné výsledky.
Najviac nezamestnaných absolventov v Košiciach
Najviac nezamestnaných absolventov viac ako 16 percent, má podľa rebríčka Fakulta verejnej správy košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, vysokú mieru absolventskej nezamestnanosti vykázala aj Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach. Dosiahla úroveň 14,5 percenta. Okolo 12 percent študentov s titulom bez práce zaznamenali aj na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach (12,8 percenta), Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach (12,6 percenta) či Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave (12,4 percenta).
Slovenské fakulty sa v kvalite výrazne nepremiešali
Agentúra upozorňuje, že najväčší podiel nezamestnaných mali inštitúcie so sídlom na východe Slovenska a naopak, čísla blízke nule vykazovali hlavne fakulty v Bratislavskom kraji. Ako výnimku tejto tendencie však ARRA spomenula Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde bolo podľa prieskumu 11 percent nezamestnaných alebo naopak Fakultu výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach s len 0,8 percenta nezamestnaných absolventov. "Absolventom však nie sú kladené prekážky v tom, aby si v prípade nedostatku pracovných príležitostí hľadali uplatnenie i mimo svojho regiónu," zdôraznil profesor Ján Pišút z Odbornej rady ARRA.
Najviac zamestnaných z Banskej Bystrice
Všetkých zamestnaných absolventov evidujú malé fakulty ako Fakulta múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici (0,0 percenta) či Fakulta reformovanej teológie Univerzity J. Selyeho v Komárne (0,0 percenta). Naopak najmenšia miera nezamestnanosti absolventov majú aj fakulty Univerzity Komenského. Minimálna miera absolventskej nezamestnanosti je na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave (0,3 percenta), Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (0,3 percenta), Fakulte medzinárodných vzťahov EU (0,4 percenta), Fakulte informatiky a informačných technológií STU (0,6 percenta) alebo na Lekárskej fakulte košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (0,8 percenta).
V rebríčku sú všetci absolventi
Pri tvorbe rebríčka si agentúra od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyžiadala údaje o tom, koľko denných aj externých absolventov vysokých škôl, ktorí titul získali v roku 2010, bolo nezamestnaných k 28. februáru 2011. "Chceli sme tam dať takú dobu, aby sme postihli aj tých absolventov, ktorí majú predlžené prázdniny. Absolventi môžu skončiť v máji, v júni, tak aj v septembri. Absolventskú nezamestnanosť si všímame k 28. 2., čo nám pokrýva obdobie šesť až deväť mesiacov od skončenia školy," povedala bývalý výkonná riaditeľka ARRA Ivana Kullová.
Vysoké školy prišli za posledný rok o 71 akreditácií
Ministerstvo pri vytváraní svojho rebríčka bralo do úvahy len denných študentov mladších ako 26 rokov, ktorí školu skončili v rokoch 2008 a 2009 a k 30. septembru 2009 boli nezamestnaní. Tento dátum mohol podľa analytika ARRA Miroslava Medveďa dosť ovplyvniť výsledky. "Keď niekto skončil v septembri, nestihne sa zamestnať do týždňa a tak je automaticky evidovaný ako nezamestnaný. Avšak do februára mal dosť času, aby sa zamestnal," objasnil.
Zdroj: SITA (aktualne.sk)